Covid-19’un havacılığa etkisi 2021’de ne olacak?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) yayınladığı son tahminlere göre ; 2020’de koronavirüs (Covid-19) salgınının Avrupa’da hava taşımacılığındaki olumsuz etkisi daha da artacak.

Havalılıkta Covid kaybı ne olacak?

2020 ve 2021 yılı değerlendirmesinde bulunan birlik, durumu “bir felaketten biraz daha az” şeklinde özetlerken son ekonomik tahminine göre; kayıplar 11,9 milyar Doları bulacak ve bunun etkisi gelecek yıl da sürecek.

Yolcu trafiğinin (RPK) bu yıl yüzde 70 azaldığını tahmin eden birlik, gerilemenin; Afrika’da % 72 ve Orta Doğu’da % 73 istisnaları dışında herhangi bir bölgenin en kötü performansı olduğunu vurguladı.

IATA’ya göre, Avrupa genelinde Covid-19’un kapanması nedeniyle 7 milyondan fazla iş kaybedildi.

Aşı umut ama toparlanma uzun vadeli

Aşı konusunda da olumlu iyimserliğin olduğunu söyleyen birlik, “Ancak gelecek yıl için öngörümüzün gösterdiği gibi, hükümetler derhal harekete geçmedikçe, sektörde yüzbinlerce daha fazla iş kaybını önlemek için bunun zamanında gelmesi pek mümkün değil,”dedi.

Hava yollarını ve rekabeti korumak için Avrupa hükümetlerinin ve Avrupa Komisyonu’nun ortak endüstri tavsiyelerine uygun olarak revize edilmiş bir slot yönetmeliğini hızlı bir şekilde kabul etmesi gerektiğini de vurgulandı.

Covid-19’un Avrupa Havacılığına Etkisi (Aralık 2020)

Bir yanıt yazın