COVID, 2021’de iş seyahatlerini nasıl etkileyecek?

Analiz İspanya’dan geldi

Turizmin ürün bazında, ana bileşenlerinden olan iş seyahati, Covid 19 pandemisinden en ölümcül yarayı alan faaliyet oldu.

Ancak daha çok küreselleşen ve cirolarını bu şekilde artıran şirketler, faaliyetlerinin normale dönmesi için gerekli olan iş seyahatlerini sürdürmek istiyor.

İspanya’daki iş dünyası derneği Gebta‘nın Iberia ile birlikte yaptığı; 161 kurumsal gezgin ve 209 Seyahat Müdürü üzerinde Haziran 2020’de gerçekleşen Covıd 19 Ve İş Gezilerinin Evrimi anketine göre, iş seyahatinde olanların % 63’ünden fazlası yaptıkları tüm seyahatlerin şirketleri için gerekli olduğunu düşünüyor.

2021’de iş seyahatleri ne kadar azalır?

 Ankete katılan şirketlerin % 58’i de bu seyahatlere devam etmeyi planlıyor.
Ancak, şirketlerin % 58’i, 2021 yılında COVID 19 veya bütçe nedenlerinden dolayı, seyahat sayısını azaltmayı planlıyor.

İş seyahatleri ne kadar gerekli?

Gebta tarafından, COVID-19’un bir sonucu olarak alışkanlık ve trendlerdeki değişiklikleri belirlemek amacıyla Iberia’nın İspanyol şirketlerinin müşterileri ve seyahat yöneticileri arasında yaptığı işbirliği ile yürütülen çalışma, alternatif olarak teknoloji kullanımındaki artışa rağmen Yüz yüze görüşmelerde, gezginlerin büyük çoğunluğu, pratik olarak yaptıkları tüm seyahatlerin iş hedeflerine ulaşmak için gerekli olduğunu düşünüyor.

Zorunlu olanları yapıyorlar

Rapora göre, iş amaçlı seyahat edenlerin % 63,4’ü gerekli seyahatleri yaptıklarını, hedeflerini riske atmadan seyahatleri azaltmanın hiçbir marjı olmayacağını söyledi.
Kurumsal gezginlerin% 18’i ve % 9,9’u kurumsal seyahatleri sırasıyla en fazla % 10 ve % 20 azaltabileceklerini söyledi. Sadece % 8,7’si yaptıkları seyahatlerin % 20’den fazlasının bırakılabilir olduğunu düşünüyor.

Şirketiniz 2021’de iş gezisi sayısını azaltmaya karar verirse, bunun asıl sebebi ne olur?

Azalmaz: % 16,5
Bütçeden: % 25,9
COVID-19’dan: % 57,6

Bir yanıt yazın