Covid İngiltere’de iflas fonunu da düşürdü

İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi, iflasların maliyetini üstlenen ATT fonunun son yaşanan olaylardan sonra zor durumda kalabileceğini açıkladı. Halen 33 milyon Sterlin tutarında maliyet üstlenen ATT fonu en az 21 ATOL lisanslı tur operatörü virüsler nedeniyle kapandığını ancak fonun hala bunlarla  başa çıkmaya devam ettiğini söyledi.

Fonu, Thomas Cook mu bitirdi?

Fonun en büyük masrafı, Air Travel Trust Fund tarihinde, 250 milyon Sterlin ile Thomas Cook’un çöküşü oldu.

Son verilere göre; ATOL finansal koruma sistemini destekleyen fon, İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) tarafından yönetilen Air Travel Trust Fund (ATT), COVID’nin etkilerinden kaynaklanan yirmiden fazla tur operatörünün iflasına yanıt vermek zorunda kaldı.

ATT’nin bu iflaslar için 33 milyon sterlin bir maliyet üstlenmek zorunda kaldığını belirten kurum, elinde kalan paranın 35 milyon Sterlin olduğunu söyledi. Fonun büyük bir kısmı 2019’da Thomas Cook’un iflasıyla harcandı.

Yetmezse ilave kaynak mı isteyecek?

Şimdiye kadar 2020’de en az 21 başka şirket kapandı ve bunların çoğu, CAA tarafından tanınan COVID’in doğrudan bir sonucu olarak yorumlandı.

Ancak İdare, kalan 35 milyon Sterlin haricinde, 75 milyon Sterlinlik bir krediye de erişimi olduğunu ve bu yeterli değilse, ajansın Britanya Hükümetinden ek mali destek sağlamasını beklediğini belirtti.

Covid’de Fonun geliri ne kadar düştü?

Mart 2019’da sona eren mali yılda, Air Travel Trust Fonu 2,5 milyon Sterlinlik bir yolcu vergisiyle 65,7 milyon sterlin topladı, ancak CAA, salgının ardından organizmanın gelir düzeyinin 6 aylık dönemde % 66 dolayında söylüyor.

Öte yandan ATT, yakın gelecekte faaliyete devam etmek için, en az on iki ay daha, yeterli kaynaklara sahip olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın