Denizbank CEO‘su Hakan Ateş, Bankacılık ve turizmi nerede birleştiriyor?

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Denizbank Ana sponsorluğunda organize edilen 10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Turizm ve Bankacılık sektörlerinin; ekonomik ve sosyal dengelerin sağlanmasında “çözümün bir parçası” olduklarına vurgu yaptı.

Bankacılık çözümün parçası mı?

“Türkiye’deki bütçe dışı destek politikaları daha ağırlıklı uygulandı. Kredi genişlemesi son bir yılda yüzde 39’a ulaştı. 2008’de küresel krizin, kaynağı olan finans sektörü ve bankacılık bu sefer çözümün parçası oldu” diyen Ateş,”Finans ve bankacılık, güçlü sermayeleri sayesinde sisteme destek olabiliyor ve alınan tedbirler ayakta kalmamızı sağlıyor. Turizm gelirimiz eğer normal seyrini korusaydı artı 4 milyar dolar cari açıkla kapatacaktık. Hele ki beklediğimiz turizm gelirini yakalasaydık 14-15 milyar dolar cari fazla ile yılı kapatma şansına sahip olacaktık.”dedi.

V Dönüşü başladı

Ateş, sanayi ve perakendede ciddi bir V dönüşü olduğunu belirterek, “Bu ekonomiyi destekledi. Hatta bu çeyrekteki büyüme beklentisi yüzde 5’lere yakın olacak ama hizmet sektörü dünyadakine benzer şekilde ağır hasar aldı.” dedi.  Açılan oteller, gelen turistlerin olumlu etkilerinin görüldüğünü ifade eden Ateş, turizm gelirlerinin 11 milyar dolar seviyelerine gerilediğini vurguladı.

Türkiye ekonomisi büyüklüğü için açıkların baş edilemez bir konu olmadğını da söyleyen Ateş, “Eğer ki altın ithalatımız normal seyrinde olsaydı cari açığımız 34 milyar dolar değil 24 milyar dolar olacaktı. Turizm gelirimiz eğer normal seyrini korusaydı artı 4 milyar dolar cari açıkla kapatacaktık. Hele ki beklediğimiz turizm gelirini yakalasaydık 14-15 milyar dolar cari fazla ile yılı kapatma şansına sahip olacaktık.”dedi.

Turizminde Türkiye daha da öne çıkabilir

Dünya turizminin durumunu da değerlendiren Ateş, “Türkiye, seyahat alışkanlıklarına uyum sağlama konusunda çok büyük başarı elde etti. Dünyadaki trendler doğa turizminin daha fazla tercih edilmesine yol açtı. Türkiyemiz bu iş için biçilmiş kaftan, gelecek yıla umutlarımızı bu şekilde taşıyoruz. Kültür, deniz, güneş, inanç turizminde Türkiye daha da öne çıkacak.” Vurgusunu yaptı.

DenizBank sektöre 3 milyar Dolar kredi verdi

DenizBank’ın 3 milyar Dolar kredi ile turizmde en büyük katkı veren banka olduğunu ortaya koyarak, “KOBİ sınıfına giren küçük otellere, restoranlara, işletmecilere ve sektörün tedarikçilerine de destek oluyoruz. Tur operatörleri ve acentalardan otellere, otellerden tedarikçilere çift yönlü olarak hizmet ediyoruz. Ülkemize döviz geliri yaratan turizm firmaları için, düşük maliyetli Exim kredilerine aracılık ediyoruz. KGF’nin 5,8 milyar TL turizm sektörüne sağladığı desteğinde DenizBank yüzde 21 pay aldı. Pandemi sürecinde 6 milyar TL turizm kredimizi yapılandırdık”dedi.

Konaklama vergisinin ertelenmesi, KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi, tahsis, üst hakkı, ecrimisil ertelemeleri gibi desteklerin  2021’de de sürmesini talep eden Ateş, tur operatörlerine geçmiş dönemde yapılan uçak / koltuk başına yakıt desteği gibi teşvik edici önlemlerin, Eximbank nezdinde 3 yıl vadeli işletme kredilerinin 5 yıla çıkarılmasının da önemine işret etti.

Bir yanıt yazın