Dertour araştırdı: Otel fiyatları 2020’de % 17 düştü.

Alman tur operatörü Dertour, dünya genelinde 75 destinasyonda ortalama fiyatları karşılaştırdı. Buna göre otel fiyatları 2020’de ortalama % 17 düştü.

Dünyada fiyatların en çok düştüğü 10 şehir, fiyatların en az zarar gördüğü ve hatta fiyat artışlarının yaşandığı 10 destinasyonu n da sergilendiği çalışmaya göre az sayıda destinasyonda otel fiyatı artışı görüldü.

Hangi destinasyonda fiyat artışı görüldü?

24-27 Eylül 2020’de, geçen yılı karşılaştıran çalışmaya göre fiyat artışları, beş destinasyonda öne çıktı: Marakeş, Abu Dabi, Dresden, Lübeck ve Baden Baden.

Dünyada fiyatların en çok düştüğü 10 şehrin sıralamasında % 51 düşüşle Amsterdam yer alıyor. Barselona da % 32 düşüşle altıncı sırada yer aldı.

İstanbul’un % 25 düştüğü fiyat değişimlerinde, Roma % 25, Amsterdam % 51, Madrid % 26, Barselona % 32, Puket % 33 gerileme yaşadı.

2021’de otel fiyatları ne olacak?

Tahminler hakkında açıklama yapan Der Touristik Orta Avrupa tur operatörü CEO’su Ingo Burmester, “Bir tur paketinin fiyatının % 80’ini uçuşların ve otellerin maliyetine göre belirleniyor.

Yurt içi seyahate büyük ilgi görmemize ve seyahat kısıtlamaları kalkar kalkmaz Akdeniz’deki destinasyonlarda, Avrupa’da seyahatlerde ve uzun mesafeli rotalarda toparlanma öngörmemize rağmen çok zorlu bir dönemdeyiz”dedi.

Bir yanıt yazın