Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Turizme nasıl bir rol biçti?

Resort Turizm Kongresi’de konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, turizmin Türk diplomasisinin en önemli konularından biri haline geldiğini ve bu aşamada Bakanlık olarak turizmi uluslararası ilişkilerde öne çıkarmaya gayret ettiklerini vurguladı. Çavuşoğlu, diplomasideki çabaların turizmin gelişimini de düşünerek gerçekleştiğini vurguladı

Dışişleri turizme nasıl bakıyor?

 “Turizm açısından zor bir oldu. Turizm için verdiğiniz çabalar çok önemli. Biz de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük çaba harcadık. Devletimiz turizmin her zaman yanındadır. Bugün turizm alanında bütün dünyanın örnek aldığı bir noktaya geldik. Turizm, Türk diplomasisinin en önemli başlıklarından biri haline geldi. Turizm diplomasisine ben de ayrı bir önem veriyorum. Diplomasi faaliyetlerimizde bu konuyu her zaman ön planda tutuyoruz.”diyen Bakan Çavuşoğlu, diplomasideki çabaların turizmin gelişimini de düşünerek gerçekleştiğini, mesela her toplantıda katılımcılardan da gelen isteklerle, Antalya’da yapmaya başladıklarının altını çizdi. Çavuşoğlu bunun; Antalya’nın bir marka olmasından kaynaklandığını da söyledi.

Dışişleri Turizmle ortak çalışıyor

Artık turizm ve tanıtma konusunu daha geniş bir perspektifte yüründüğüne işaret eden Bakan Çavuşoğlu;  “2020 yılında salgın nedeniyle eşi benzeri görülmemiş bir sınama ile karşı karşıyayız. Biz ülke olarak içimize kapanmadık. Sağlık ve ekonomi alanında gece gündüz çalıştık ve çalışıyoruz. Şüphesiz salgının etkilerinin görüldüğü en önemli alan turizm oldu. Turizmi canlandırmak için bir dizi tedbirleri yürürlüğe koyduk. Dışişleri Bakanlığı olarak da ciddi çalışmalar yaptık. 248 dış misyonumuz ile ülkemizin aldığı tedbirleri seferberlik halinde çok iyi anlattık. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yazdığı mektupları kendilerine ilettik. Yaptığımız girişimler İngiltere ve Almanya’yı ziyaret ettik. İngiltere ülkemizi seyahat koridoruna aldı. Bu kapsamda İngiliz turistleri ağırladık. Almanya da Ağustos ayında 4 büyük turizm şehrimize olan seyahat uyarısını kaldırdı böylece Alman turistleri ağırladık. Rusya ile de sıkı bir görüşme trafiği içindeydik ve bu sayede ciddi sayıda Rus turist ağırladık. Geldiğimiz bu aşamada salgın alınan önlemlere rağmen ciddi bir safhaya geldi. Vaka ve ölüm sayısı artıyor. Aşı çalışmaları da hız kazandı. Birçok ülkenin sıkı önlemler aldığını görüyoruz. Bizim çabalarımız neticesinde kaldırılmasını sağladığımız seyahat kısıtlamaları geri gelmeye başladı. Diğer kurumlarımızla iş birliği halinde bu kısıtlamaların kaldırılması için çalışmalarımız devam edecek. Bir taraftan sağlık tedbirleri diğer taraftan ekonomimizi de canlı tutmalıyız. Ocak ve Ekim ayı sürecinde 13 milyon sayısını önümüzdeki dönemde daha da artırmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın turizme verdiği öneme şahidim.”dedi.

Bir yanıt yazın