DRV: ALMANYA’DA PAKET TURLAR CANLANDI?

Alman paket tur pazarı

Alman acenteleri ve tur operatörleri birliğ DRV, Şubat ayından bu yana, turizmde paket pazarının pandemi öncesine 2022 yazı için cesaret verici rakamlara ulaştığını açıkladı. Ancak DRV bu durumun etkisinin ne olduğunu tam olarak bilmenin imkansız olduğunu düşünüyor.

Ukrayna’da savaş

DRV Başkanı Norbert Fiebig, İspanya ve Yunanistan bu pazarda popüler olduğunu, Türkiye ve Mısır’ın da COVID riski altındaki ülkeler listesinin ortadan kaybolmasından fayda sağlayacağını söyledi.

Fiebig, savaşın ve yol açtığı uluslararası tepkilerin uluslararası düzeyde tüm hayatımızı, ekonomiyi ve sektörümüzü etkileyeceğini belirterek , somut sonuçları şu anda tahmin etmek çok zor, dedi.

Başkan devamında, “Açık olan bir şey var ki o da savaşın endüstrimiz için ek bir zorluk olduğudur ve COVID ile yüzleşmek zorunda kaldığı şeye paralel olarak sunulmaktadır. Sektörün toparlanmayı teşvik etmeye devam etmenin yollarını aramaya devam etmesi gerekiyor. Bugünlerde iş hakkında konuşmak biraz zor, ama her halükarda, bunun için buradayız.”dedi.

“Geçen mali yılın sonuçları, turizm endüstrisinin COVID tarafından ne kadar güçlü bir şekilde vurulduğunu gösteriyor. 2021 bir kez daha son derece zorlu bir yıldı ve Almanların seyahat harcamaları 29.000 milyon Euro’nun altında, %10 ile birlikte tekrar düştü.”

Seyahat etme isteği geri döndü

DRV başkanı, “Almanların iki yıllık pandeminin ardından seyahat etme isteği geri döndü. Rezervasyon rakamları önemli ölçüde artıyor. Şubat ayından bu yana, haftalık karşılaştırmada yeni rezervasyonlar pandemi öncesi seviyelerin üzerinde” diye vurguladı.

Aile paketleri

Pazardaki trendler hakkında başkan, “Özellikle aileler artık tatillerini normalden biraz daha geç rezerve ediyor. Ayrıca yaz sezonu için şimdiden çok güçlüler. Ancak şu anda güçlü rezervasyon eğrisi büyümesine tanık olmamıza rağmen, yaz sezonu için genel rezervasyon hacmi COVID öncesi dönemlere kıyasla hala %38 aşağıda”dedi.

Almanya, 3 Mart’tan bu yana yüksek riskli ülkeler listesini ortadan kaldırdı. Viroloji için Robert Koch Enstitüsü (RKI), omikron varyantının şiddetli hastalık ilerlemesine neden olma yeteneğinin daha önce baskın mutasyonlara kıyasla çok daha az olduğu kararını destekledi.

Bu karardan memnun olan Fiebig, özellikle Türkiye veya Mısır gibi hala o listede kalan destinasyonları tercih edeceğini belirtiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.