DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜNDE “AHLAK SINAVI”

UNWTO’da onay sorunu


Eski Genel Sekreter Taleb Rifai de dahil olmak üzere Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) bir düzine eski üst düzey yetkilisi, UNWTO üye ülkelerine Madrid’deki bir sonraki Genel Kurul’da mevcut Genel Sekreter Zurab’ın onayını yeniden gözden geçirmelerini isteyen bir açık mektup yazdı.

Soruşturma öneriliyor

UNWTO Etik Görevlisi’nin raporunda yaptığı “endişe verici” açıklamalar sonucunda pozisyonunda; üye ülkelerin gizli bir oylama talep etmelerini ve genel sekreteri seçmek için yeni bir seçim sürecinin açılmasını zorlamalarını öne sürüyorlar. Ayrıca üye ülkeleri bir iç soruşturma önermeye davet ediyorlar.

Rahatsız edici bulgular

Mektubu imzalayanlar, UNWTO üye ülkelerine, Madrid’deki Genel Kurul karşısında, Örgütün Etik Görevlisi’nin raporunda yer alan “rahatsız edici bulgular” hakkında, bu yetkilinin “endişeyle” pişmanlık duyduğuna dikkat çekmek niyetinde.
İmzacılar; 2022-25 dönemi için genel sekreter Zurab Pololikashvili’nin yeniden seçilmesini onaylamadan önce bunları dikkate almalarını öneriyorlar.
Mektubu imzalayanlar, özellikle İnsan Kaynakları yönetimi başta olmak üzere Etik Sorumlusu tarafından bildirilen olgular hakkında bir iç soruşturma yürütülmesini de davet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.