Dünya turizmi pandemide kaç turist kaybetti?

Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) verilerine göre; Pandemi süresince, Ocak -Ekim döneminde dünya çapında 900 milyon turist kaybı yaşandı.


Seyahat kısıtlamaları, tüketici güveni eksikliği ve COVID-19 için verilen küresel mücadeleden dolayı % 72 daralan turist trafiğinin yıl sonuna kadar % 70-75 bandında düşeceği neredeyse kesinleşti. UNWTO’ya göre, dünya turizmi 30 yıl önceki seviyelerine düştü ve kayıp 1 milyar bandına dayandı. 2019’da dünya 1,5 milyar turiste ulaşmıştı.

Turizm geliri düşüşü ne olacak?

10 ayda turist hareketlerindeki düşüş, küresel ekonomik krizin bir sonucu olarak 2008/2009’da meydana gelenden 10 kat daha fazla 935 milyar Dolar’lıkbir gelir kaybı da yaşanmış oldu.

Zararın, 1 milyar yolcu kaybı durumunda 2020’nin gelir kaybı da 1,1 trilyon Dolar’a çıkacak.

Düşüşler; Asya ve Pasifik’te % 82, Orta Doğu’da % 73, Afrika’da düşüş% 69 oldu. Hem Avrupa’da hem de Amerika, % 68 daraldı.

Hafif toplarlanmada ne oldu?

Avrupa kıtası, Temmuz ve Ağustos aylarında meydana gelen hafif ancak kısa süreli toparlanma nedeniyle, Eylül ve Ekim aylarında dünyanın diğer bölgelerine kıyasla % 72 ve % 76’nın altında düşüşler kaydetti. Virüsün bölgede yeniden canlanması, bazı seyahat kısıtlamalarının yeniden uygulanmasına yol açtı.

Bu arada Asya ve Pasifik’te, Çin ve bölgedeki diğer önemli destinasyonların sınırlarının kapalı olmaya devam etmesi nedeniyle Eylül ve Ekim aylarında neredeyse % 100’lük azalma kaydetti.

Amerika kıtasında Haziran ayından bu yana kademeli bir gelişme oldu ve Ekim ayına kadar uluslararası varışlarda daha düşük bir düşüş yaşandı.

İyileşme sinyalleri başladı mı?

Örgüte göre; uluslararası turizm harcamalarına ilişkin veriler, yurtdışına seyahat için düşük talebi yansıtmaya devam ediyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Fransa gibi bazı büyük pazarlar son aylarda toparlanma belirtileri gösterdi. Ayrıca, Çin ve Rusya gibi bazı pazarlarda iç turizme olan talep artmaya devam ediyor.

Aşılama kampanyasının başlamasının tüketici güvenini artırması bekleniyor. Ek olarak, gittikçe daha fazla varış noktası seyahat kısıtlamalarını kolaylaştırıyor veya kaldırıyor.

UNWTO tarafından yürütülen en son araştırmalara göre, kapalı destinasyonların oranı Nisan sonunda % 82’den Kasım başında % 18’e düştü (uluslararası gelişlerin yüzdesi olarak).

2021-2024 varsayımlarına göre, veriler 2021’in ikinci yarısında bir toparlanmaya işaret ediyor. Ancak, 2019 seviyelerine geri dönmek 2,5 ila 4 yıl sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.