Dünyada “iş” seyahatlerinin toparlanması 3 yılı aşar mı?

COVID-19 salgını hız kesmeden dünyada yayılmaya devam ederken, turizmin iş seyahatleri alanında, yeniden toparlanma ve kriz öncesi iş turisti hacmine ulaşılmasının 3 yıldan fazla bir zaman alabileceği belirtiliyor. Global Business Travel Association (GBTA) tarafından yapılan bir ankete göre katılımcıların yüzde 36’sı bu görüşte. Bu alanın çalışanlarının da 2021’in ilk yarısında işe dönmesi umuluyor.

İş turizminin umudu ne?

İş turizmi uzmanlarına göre; firmalarda iş seyahatlerinin toparlanması, çalışanların yeniden ofislere dönmesi, COVID-19’a karşı etkili bir aşının ortaya çıkması ve hızlı testlerin uygulanması ile başbaşa gidecek.

İş turizminde toparlanma kaç yıl alır?

Global Business Travel Association (GBTA) tarafından yapılan bir anket,% 36’sının önümüzdeki üç yıl içinde “prepandemik” hacme ulaşılacağına inanmadığını ve çalışanlarının 2021’de yüz yüze etkinliklere geri dönmesini beklediklerini gösteriyor.

15-19 Eylül tarihleri ​​arasında dünya çapında 1.360’tan fazla seyahat ve kurumsal etkinlik yöneticisiyle yapılan anketin sonuçlarına göre; her 10 kişiden 7’si, sanal olmayan etkinlikler, toplantılar veya konferanslar için, gelecek yılın orta düzeyde bir iyimserlikle geçeceğini söyledi. 2020’nin geri kalanında çoğu şirket sanal olmayan etkinlikler, toplantılar veya konferanslar düzenlemeyi planlamıyor ancak katılımcıların % 37’si az miktarda toplantıya ev sahipliği yapmayı bekliyor. 2021’in ikinci yarısı için daha iyimser bir bakış var

Ofislere dönüş ne zaman?

GBTA üyelerinin yüzde 16’sı halihazırda, ofislere ve işyerlerine döndüğünü söylerken bunu henüz yapmayanların % 20’si yıl sonundan önce olmasını bekliyor.

Yüzde % 35’i de 2021’in ilk yarısında ofislerine dönmeyi planlıyor. Yüzde 28’i ilk çeyrekte yapmayı planlıyor. Geri kalanların ise belirli bir tarih planı yok.

Aşı bulunursa iş trafiği artar

Dünyada Covid’de yaşanan ikinci dalga, küresel belirsizliği ve iş seyahatine dönüşü geciktirirken, COVID-19 için etkili bir aşının keşfedilmesinden itibaren yüz yüze etkinlikler ve iş gezilerinin organizasyonunda ofislere dönüş hızlanacak. Katılımcıların yüzde 52’si böyle düşünüyor.

Yüzde 24’ü karar için; virüs bulaşma oranının dünya çapında azalmasını beklerken, yüzde 8’i hızlı testlerin artırılması gerektiğini düşünüyor. Yüzde 6’sı da ekonomilerdeki büyümeyi bekliyor.

Bir yanıt yazın