FİRMALAR, ORKESTRASYONA GEÇMELİ

Salgın döneminde turist eğilimleri

Turist eğilimlerindeki değişimleri ve firmaların yeni dönemde yapması gerekenler üzerine açıklamalarda bulunan Boston Consulting Group Genel Müdür & Ortağı Sn. Gabriele Ferri, Pandemide olağanın çok dışına çıkıldığını ve şimdi nasıl toparlanılacağının arandığını vurguladı.

Resort Kongresi’ne online olarak katılan Boston Consulting Group Genel Müdür & Ortağı Sn. Gabriele Ferri, “Salgın Döneminde Turist Eğitimleri” konulu konuşma yaptı.

Davranışta yeni trendler


Turist eğilimlerindeki değişimleri ve firmaların yeni dönemde yapması gerekenler üzerine açıklamalarda bulunan Ferri, Pandemide olağanın çok dışına çıkıldığını ve şimdi nasıl toparlanılacağının arandığını vurguladı. Türkiye’nin de öne çıktığı 2021’deki seyahat aramalarında ve alımlarda, tüketici eğilimlerindeki değişimi özetleyen Ferri, davranışta yeni trendleri şöyle sıraladı: Düşük riske yönelim, Güvenli destinasyonlar arama, Fiyata karşı, yalnız ucuza değil, dual bir hassasiyet oluşması, Esnek tatil koşulu, özellikle dev markaların sağlık odaklı politikaları, Dijital ve online davranışın derinleşmesi, 5 yıldızlılardan evlere ve butiklere yönelim.Yeni dönemde firmaları da dönüşümün beklediğini vurgulayan Ferri, bunları da; Analiz yeteneklerinin artırılması, Reklamın duygusal yönlerinin incelenmesi, Kişiye odaklı çözümler, Farklılaşmış ürün ve sunumlar ve sorunsuz-dikişsiz deneyimleri sağlama şeklinde sıraladı.

Bionik Gelir Yönetimi


Şirketler için bir yönetim modeli de sunan Ferri, Bionik Gelir Yönetimi olarak açıkladığı sistemin; insanla teknolojiyi birleştiren bir yapısı olduğunu söyledi. Bu sistemde yaşanacak dönüşümleri de özetleyen Ferri bu dönüşü şöyle sıraladı: Destinasyon satmaktan, insanların neden orayı seçtiğini gösteren Deneyim satmaya geçiş, Standart ürün sunumundan iletişime dayalı Kişiselleşmiş ürün sunuma geçiş, Fiyatları, koşulları, vb ayrı ayrı yönetmekten bir Orkestrasyona geçiş, İzole deneyim gösteriminden Sorunsuz-Dikişsiz deneyimler yaratmaya geçiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir