FOÇA TATİL KÖYÜ AÇILIYOR

Daha önce ihalesi üç kez iptal edilen Türkiye’nin ilk tatil köylerinden Foça Tatil Köyü’nün ihalesine Cumhurbaşkanlığı onay verdi.  

Türkiye’nin ilk tatil köyü olarak hizmete açılan ve 2005 yılında kapatılan Foça Tatil Köyü’nün özelleştirilmesi için daha önce açılan üç kez ihale iptal edilmişti. En son Nisan ayı sonunda ihalesi gerçekleştirilen ve 131 milyon TL ile BKG Ortak Girişimin en yüksek teklifi verdiği Foça Tatil Köyü’nün ihalesine Cumhurbaşkanlığı onay verdi. BGK Ortak Girişimi, tatil köyünün 49 yıllığına işletme hakkına sahip oldu.

Foça Fransız Tatil Köyü, 1967 yılında Türkiye’nin ilk tatil köyü olarak hizmete açıldı. Tatil Köyü, 1967-2005 tarihleri arasında faaliyet gösterdi. Daha önce 2006 ve 2018 yıllarındaki ihaleler, Özelleştirme İdaresince tahsis yapılmadığı gerekçesiyle iptal edildi. 2010 yılında açılan ihaleye ise teklif veren olmadı.

Foça Tatil Köyü taşınmazları üzerinde; 400 adet oda (bungalov tipinde), çok sayıda peyzaj unsuru olarak kullanılan zeytin ağacı, fıstık çamı ve benzeri ağaçlar, traverten malzemeden imal edilmiş yürüyüş yolları, açık alan ve kapalı alan aydınlatma sistemleri, yüzme havuzu, amfi tiyatro, güzel sanatlar binası, disko, revir binası, basketbol sahası, tenis kortları, hamam, lojam binası, butik, çamaşırhane bulunurken, tatil köyünün 900 metrelik plaja sahip konumda olduğu ifade edildi

Bir yanıt yazın