Fransa’da otelleri yurtiçi pazar mı toparladı?

Dünya turizminin en çok turist alan ülkesi Fransa otelleri, pandemi döneminde yurtiçi pazar sayesinde kayıplarını kısmen telafi etti. Son açıklanan Eylül 2020 sonuçlarına göre; turist ziyaretleri büyükşehir otellerinde gecelemeler % 42 düşerek 11,8 milyon oldu.Yurtiçi pazarın canlılığı sayesinde Temmuz-Ağustos aylarında düşüş daha % 30 ile sınırlı kaldı.

İçpazarın otellere katkısı ne oldu?

Yerli turistlerin otellerde kalışı Temmuz ve Ağustos aylarında nispeten güçlüydü. Bölge sakinleri bölge içi turizme değil, aynı zamanda pazar dışı konaklamaya da (ikinci ev, aile, arkadaşlar) yöneldiler. Eylül ayında ise 2019’a kıyasla % 19 azalan yerli müşteri konaklamaları, yabancı turistlerde % 81 azaldı.

Yabancı turistlerin gerilemesi birçok etkinliğin iptali ile iş turizminde de bir düşüş yarattı.

Toplamda, yaz sezonu boyunca oteller, 2019 sezonuna kıyasla gecelik konaklamalarının % 58’ini kaybetti. Nisan ayından Haziran ayına kadar kapalı, ancak yerleşik olmayan müşterilere daha az odaklı olan diğer turistik konaklama yerleri de, % 53 daraldı.
Yine de yerli müşterilerin geceleme sayısındaki toparlanma yabancıların geceleme kaybını telafi etmeye yetmedi.

Hangi segment oteller Pandemiye daha çok direndi?

Dağlar ve kırsal alanlardaki oteller Pandemiye daha iyi direndi. Temmuz-Ağustos aylarında, sakinlerin akışı sayesinde dağ masiflerinin sayısı sabit kaldı. Kırsal alanlarda ve dağın ortasındaki bölgelerde gecelik konaklamalar % 5 gibi azalsa da bölgelerde de yerli müşterilerin sayısı 2019’dan daha fazlaydı.

Fransa yaz boyunca; Belçika, Almanya, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Krallık’tan en fazla gecelemeyi alırken daha uzak ülkelerden yapılan gecelemeler neredeyse sıfır oldu.

Bir yanıt yazın