GÜNÜBİRLİKÇİ KİM?

2023 yılında, Türkiye’ye gelen yaklaşık 50 milyon yabancı ziyaretçilerden 1,53 milyonu günübirlikçi (GB) sayıldı. Bunların tamamı, deniz yolu ile girş yapan ve konaklamasız turistler. Peki diğer yollarla GB yok mu?

Türkiye gibi sınır girişleri yüksek ülkelerde, mesela İspanya, günübirlikçi (GB) ziyaretçiler turist girişlerinin % 40 ila 45’i arasındadır. Turist sayına dahil edilmeyen bu sayı, bizde neden bu kadar düşük?

Günübirlikçi (GB), ziyaret edilen ülkelerde 24 dsaatte az kalanlar olmakla birlikte, konaklama yapmayan ancak nerede gecelediği bilinmeyenler de vardır.

Özellikle ülkemizin kara sınırlarında GB giriş çıkışlar yüksektir. Suriye, Irak, İran, Bulgaristan gibi sınırlarda bu harekrtin yüksek olduğu bilinirken, bakanlık GB olarak neden yalnızca kruvaziyer benzeri girişleri GB saymaktadır.

2019 öncesinde, sınırdan giren ancak tesise uğramayan; otobüste vb yerlerde geceleyenler de görülebiliyordu.

Sınırdan yakın ziyareti veya alışverişe gelip aynı gün dönenler de vardır. Son yıllarda Avrupa sınırlerında bu sayının yüksek olduğu bilinmesine rağmen verilerde yalnız denizyolu girişler vardır.

Yoksa GB ölçülemiyor mu?