İNGİLİZ PAZARINDA SORUN NE?

Bölgeselden küresele evrilen savaşlar, çatışmalar ve jeopolitik nedenlerden dolayı, arz fazlası olmaya başlayan İngiltere’de büyük indirimlerin yapılacağından ötürü bir endişe gündeme geldi. Arz fazlasından en çok kim etkilenir?

Erol Karabulut/Ekonomist

Arz fazlası korkusu var.

Birleşik Krallık turizm pazarında, Jet2Holidays, TUI ve easyJet Holidays gibi üç ana tur operatörünün kapasite artırmış olmasının, bir fiyat indirimi dalgası yaratacağı vurgulanıyor. Sunvil Holidays’in CEO’su Chris Wright, “Kapasite fazlası büyük bir endişe kaynağı” dedi .

Jet2holidays CEO’su Steve Heapy, planlanan tüm kapasiteyi karşılayabileceğinden emin olmasına rağmen şunu söyledi: “Orta Doğu’da veya Ukrayna’da savaşın kızışması veya büyük bir mali kriz olursa, o zaman arz ile arz arasında bir dengesizlik olacaktır. Fiyatlar düşecek.” 

TUI Birleşik Krallık ve İrlanda CEO’su Andrew Flintham , “bunun yılın hatırlayabildiğim en rekabetçi dönemi olduğunu” belirtirken EasyJet CEO’su Johan Lundgren de arz ve talebin ne kadar dengeli olacağını görmek için beklememiz gerekiyor açıklamasında bulundu.

Destinasyonlar

Turizm Databank verilerne göre, 2023 yılı biterken, İngiltere’den Akdeniz ülkelerine yapılan yurtdışı seyahatler 100 milyonu aşarken İspanya % 37 payla ilk sırada. Onu % 12 payla İtalya ve % 9,8 paylarla Fransa ve Yunanistan izledi. Portekiz ve Türkiye, payları ise % 8,3 ve % 8,9 oldu. Akdeniz dışında ise BAE öne çıktı.

Korunan yer sayısı

Jet2, korunan yer sayısını* 850.000 artırarak toplam 6,7 milyona TUI UK de 5,9 milyona çıkardı. Bağlı kuruluşu Marella Cruises’tan gelen teklif de eklenirse rakam 6,2 milyona çıkıyor. easyjet Holidays 2,2 milyona ulaştı.

* Tur operatörünün veya havayolu şirketinin iflası durumunda uçuş içeren tatil paketi rezervasyonu yaptıran tüketicileri koruyan bir tazminat fonudur. 

İNGİLTERE’DEN AKDENİZE YAPILAN SEYAHATLER