İSKANDİNAV ÜLKELERİ TÜRKİYE PAZARINI AÇACAK MI?

İskandinav ülkeleri seyahat uygulamalarında güncelleme gerçekleştirdi. Buna göre İsveç, AB dışındaki ülkelere seyahat edilmemesi yönündeki tavsiyesini 1 Eylül’e kadar uzatırken, Norveç Türkiye seyahatlerini tavsiye etmediğini açıkladı. Danimarka seyahat güncellemesini 26 Haziran’da yapacağını açıklarken Finlandiya pazarında ise 2021 yılı için umutlar kesildi.

İskandinav ülkesi İsveç, AB dışındaki ülkelere seyahat edilmemesi yönündeki tavsiyesini 1 Eylül’e kadar uzattığını açıkladı. Norveç, Türkiye’ye seyahat edilmesini tavsiye etmiyor. Finlandiya’nın ise yakında AB ülkelerine dönük seyahat uyarısını kaldıracağı, ancak Türkiye’yi açmasının beklenmediği öğrenildi.

Finlandiyalı turizm şirketleri 2021 için Türkiye’yi kapattı

Danimarka’nın ise 26 Haziran’da seyahat güncellemesi yapacağı belirtildi. Turizmciler, Danimarka’nın Türkiye’yi açma ihtimalinin olduğunu belirttiler. İsveç ve Norveç’in 1 Eylül gibi başlayabileceğini ifade eden turizmciler, Finlandiya için ise, ‘’Finlandiya’daki Aurinkomatkat, Finnmatkat gibi tur operatörleri ile Fin Air gibi hava yolu şirketleri 2021 sezonunu Türkiye’de kapattılar.

Yasak değil tavsiye ama… İskandinav ülkelerinin aldığı kararın tavsiyeden ibaret olduğu belirtilse de seyahat şirketlerinin hükümetlerin aldığı tavsiye kararlarına uyduğu öğrenildi. Bunun anlamı, ‘Türkiye’ye gitmeyin’ şekilde bir tavsiye kararı bulunduğu sürece, bu ülkelerden charter uçuşlar gelmeyecek. Öte yandan insanların tarifeli seferlerle Türkiye’ye gelmesinin önünde ise bir engel bulunmuyor.

Bir yanıt yazın