İspanya, Adalar’ın turizm dönüşümü için ne planlıyor?

İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto, turizm modelinin bekleyen büyük dönüşümlerini teşvik etmek için gelecek 3 yılda önemli ciddi bir fon ayrılacağını, bununla “kitle turizmi değil sürdürülebilirlik” üzerine yenilikler yapılacağını açıkladı. Dönüşümün ilk yılında, Balear ve Kanarya’lar için 40 milyon Avro’luk yatırım planlanıyor. Turizmdatabank’ın İspanya hükümetinden derlediği turizm planlarına göre toplam bütçenin 200 milyonu aşması bekleniyor.

Balear Adaları dönüşüm için ne planlıyor?

İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto, turizm modelinin bekleyen büyük dönüşümlerini teşvik etmek için gelecek 3 yılda önemli bir fon ayrılacağını, bununla “kitle turizmi değil sürdürülebilirlik” üzerine yenilikler yapılacağını açıkladı. Dönüşümün ilk yılında, 2021 için, 20 milyon Avro’luk yatırım planlanıyor.

Balear’ın 3 yıllık planı hazır mı?

İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı’nın Balear Adaları’ndaki turizm sektörünü Kurtarma, Dönüşüm ve Diriliş Planı aracılığıyla desteklemek için önümüzdeki 3 yıl için 100 milyon Avro’luk bir yatırım planladı.

Balear turizm modelinin bekleyen büyük dönüşümlerini teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini derinleştirmek için, 2021 Genel Devlet Bütçe Kanunu’nun ön taslağına göre; 2021 yılında 20 milyonluk bir yatırım planlanıyor.

Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto yaptığı açıklamada, Balear turizm sektörünü desteklemenin ve pandeminin etkisini azaltmayı teşvik edecek yatırımların bir öncelik olduğunu vurguladı.

Balear Adaları’nda model değişikliği neyi amaçlıyor?

Kitle turizmi değil sürdürülebilirlik üzerine olduğu ileri sürülen ve sektöre yönelik Avrupa fonlarıyla desteklenecek yeni modelde; altyapıların modernizasyonu, çeşitlendirme, yeşil ekonomiye yatırım, enerji verimliliği ve sosyal ve ekonomik kalkınmanın kaldıraçları olarak eğitime ve ayrıca Balear Adaları’ndaki sosyal, ekonomik ve bölgesel uyumu iyileştirmeye ağırlık verilecek.

Plan ayrıca, yıl boyunca turistleri ağırlamak için hazırlanan mevsimsel olarak ayarlanmış bir teklifle turist talebini çekmek amacıyla yılın 365 günü turizm faaliyetinin sürdürülmesi için teşviklerin getirilmesini de içeriyor.

Kanarya Adaları’nın planı ne?

Öte yandan İspanya hükümeti, Kanarya Adaları’ında turizmin canlanması ve dönüşümü için 100 Milyon Avro’luk bi plan daha yapmıştı. Yalnızca turizmdeki düşüşün sonuçlarını ele alma amacına sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda sürdürülebilirliğini derinleştirmek için çalışacak planın 2021 yılı için 20 milyon Avro tahsis edecek

Bir yanıt yazın