İspanya Kanarya Adaları’nda kruvaziyer turizmi yeniden başlıyor

Kanarya Adaları’nda kruvaziyer turizmi yeniden başlıyor

Kanarya Adaları, 5 Kasım’dan itibaren gemi seferleri alacak. Adalara ilk seferleri; TUI Cruises ve Hapag Lloyd Cruises şirketleri yapacak. Yılda 10 milyondan fazla kruvaziyer yolcusu çeken ve İtalya’dan sonra Akdeniz’de ikinci sırada yer alan İspanya, Kanarya bölgesine 1,5 milyondan fazla gemi turisti alıyor. İspanya, kruvaziyer gemilerinde hangi kriterleri arayacak?

Kanarya’ya kaç kruvaziyer turisti geliyor?

Turizmdatabank.com’un derlediği verilere göre; İtalya’dan sonra Akdeniz’de ikinci sırada yer olan kruvaziyer pazarı İspanya’da Kanarya Adaları, 5 Kasım’dan itibaren gemi seferleri alacak. Adalar; Barselona ve Balear’dan sonda İspanya’da en çok gemi turisti ağırlayan bölge konumunda.

İlki, Las Palmas de Gran Canaria merkezli TUI’den Mein Schiff II ve Tenerife merkezli Hapag Lloyd’dan Europa II olacak.

Kanarya Adaları Hükümeti yalnızca Avrupa şirketlerine gemi yolculuğu yetkisi verecek ve sonbaharda tur düzenlemeyle ilgilenen 5 şirket var.

Kanarya Adaları Hükümeti, TUI Cruises ve Hapag Lloyd Cruises’a 5 Kasım itibariyle adaların limanları arasında sefer yapma yetkisi verdiğini doğruladı.

İspanya kruvaziyer yolcu ve şirketlerden ne istiyor?

Şirketler, Bayındırlık, Ulaşım ve Konut departmanları ve Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen sıhhi protokole uymayı taahhüt ettiler: Gemide ve otelde karantina durumunda; yolcular üzerinde teşhis testi yapma, sigorta yaptırma, tıbbi ekipmana sahip olma gibi yükümlülükler.  

Aynı zamanda, gemiler için özel bir hijyen planı ve gemide bulunan sağlık personelinin işe alınmasının yanı sıra, karantina aktivasyonunun gerekli olması durumunda adaların her birinde hastane ve otellerle anlaşmaların yapılması da getirilen koşullar içinde.

Kruvaziyerler dolu mu gelecek?

Şirketlerin yerine getirmesi gereken bir diğer şart, gemilerinin kapasitelerinin; % 60 veya % 70’ini geçmemesi olacak.

Yolcular, koronavirüs için negatif olduklarını gösteren bir teşhis testi (PCR) le Kanarya Adaları’na gelmelidir. Ayrıca, adalara gelmeden önceki son 15 gün içindeki tüm hareketlerini içeren bir form doldurmaları, bir olay durumunda takip etmeleri ve olumlu kişilerle herhangi bir temasları olup olmadığını veya vermiş olup olmadıklarını teyit etmeleri gerekmektedir.

Kanarya Hükümeti tarafından belirtilenlere göre, yalnızca Avrupa şirketlerinin gemi yolculuğuna izin verilecek.

İspanya 2021 mayısa kadar kaç kuvazier yolcu bekliyor

Şu anda 2 gemi yetkilendirilmiş olmasına rağmen, Kanarya kış turuyla ilgilenen beş Avrupalı ​​kruvaziyer turizm şirketi var: İtalyan Costa Cruises, Costa Diadema gemisinde Kanarya Adaları üzerinden 12 günlük bir güzergah planladı ve Ağustos sonunda Alman Aida Cruises, AIDAmar’da yedi günlük bir güzergah açıkladı.

Protokollerin uygulanması ve Kanarya Adaları nakliye şirketlerinin taahhüdü ile Mayıs 2021’e kadar turistlerin % 40’ından fazlasını kurtarmayı planlayan İspanya güvenli bir deniz koridoru ile 400 bin dolayında kruvaziyer yolcusu bekliyor.

Bir yanıt yazın