İSPANYA OTEL TİCARETİ 1 MİLYAR AVRO

Ocak ve Haziran ayları arasında İspanya’da otel yatırımı miktarı 1.1 milyar Avro’ya ulaştı. 2020’nin tamamındaki rakam geçilmiş oldu.

Son ve en büyük operasyon, Kanadalı yönetici Brookfield Asset Management tarafından satın alınan Selenta zincirinin 440 milyon Avro’ya satışıydı.

Colliers International’ın en son güncellenen rakamlarına göre, yılın biriken yatırımları 2 milyar Avro’ya yakın.

Yalnızca Temmuz ayında, 2021’de gerçekleşen toplamın yaklaşık %45’ini temsil eden 880 milyon Avro’yu aşan varlıklar alınıp satıldı.

Resort ve daha kaliteli varlıklara yöneliş var

Yatırımlardaİ Resort yerine şehir otellerine daha fazla yatırım kayması gibi trend değişikliği var.

Ayın en önemli işlemleri arasında ilk etapta Selenta Group’un (2.237 odalı dört otel) 440 milyon avroya satın alınması yer alıyor.


TUI’nin 19 oteldeki %49 hissesini Riu’nun satın alınmasının hacim olarak 670 milyon Avro’dan daha yüksek olduğunu belirtiliyor.

Ayın en önemli işlemleri arasında RLH Properties tarafından Aina Hospitality’den lüks otel Bless Hotel Madrid’in satın alınması da yer aldı.

Piyasa değerine göre Meksika’nın en büyük otel grubu olan Hotel Villa Magna’nın sahibi, 111 odalı varlık için 114 milyon Avro ödeyerek CEO Borja Escalada’nın ileri sürdüğü gibi İspanya’da yatırım yapmaya devam etme niyetini doğruladı.

Temmuz ayında Värde Partners, Hotel Barcelona Apolo’yu (314 oda) yaklaşık 96 milyon Avro’ya sattı ve Melia Hotels International, Schroders Capital’in finansal desteğiyle oteli yaşam tarzına uyarlamayı başardı.
Buna karşılık Schroders Capital Real Estate Hotel, Barselona’daki 146 odalı Grand Hotel Central’ı Único Hotels’den 93 milyon Avroya satın aldı.

Tutar açıklanmamasına rağmen, emlak ofisi Dos Puntos, dört yıldızlı Tryp Rey Pelayo de Gijón’u (132 oda) Meliá Hotels International tarafından yönetilen Fagra Group’a sattı. Buna karşılık, Next Point Socimi, Mallorca’daki 114 odalı Meliá Girona Hotel için 6 milyon Avro ve 132 odalı 4 yıldızlı bir otel için 9 milyon Avro daha ödedi.

Yine Haziran ayında, NH’nin Barcelona Gran Hotel Calderón’u 125,5 milyon Avro’ya satması ve Meliá’nın sekiz otelin sahipliğini 205 milyon Avro karşılığında Bankinter’a devretmesi gibi büyük hacimli operasyonlardı.

Bir yanıt yazın