İSPANYA TURİZM MODELİNİN GELECEĞİ TARTIŞILIYOR

İspanya’da Pandeminin neden olduğu duraklama, talep edilen turizm modelinin gerekli dönüşümünü daha fazla gündeme getirdi.

Turespaña toplantısında talebi yakalamak için acil önlemleri eşzamanlı olarak uygulamak zamanının geldiği vurgulandı.

Kamu-özel işbirliği


Turizm sorumlu Devlet Sekreteri Fernando Valdés, bu krizin aşılmasında kamu güçlerinin oynadığı önemli rolün altını çizdi ve bunun diğer üretken sektörlerle karşılıklı bağımlılığı ve kamu-özel işbirliğini güçlendirme ihtiyacını nasıl vurguladığını vurguladı.

Valdés, ” zengin bir turizm sektörünü içeren ve kârlılığın çok ötesine geçmesi gereken turizm modelimizin dönüşümü için bir zamanlar bizi lider yapan işbirliğini yeniden inşa etmeliyiz” dedi.

Bu anlamda Valdés , turizm sektörünün 2021-23 dönemi arasında alacağı 3.400 milyon Euro’luk Yeni Nesil AB fonlarının dağılımını ve bu değişimi bilinçli olarak geliştirmeye yönlendirilmesi gerektiğini hatırlattı .

İyileşme, şirketlerle aynı değil

Endülüs Junta’nın başkan yardımcısı ve Turizm, Yenilenme, Adalet ve Yerel Yönetim Bakanı Juan Marín , özel sektöre odaklanarak “Gezginlerin zamanları var. İyileşme süreci şirketlerimizinkiyle aynı değil, çünkü birçok şirket kapanmak zorunda kaldı ve iş dokusu çok acı çekti”dedi

Juan Marín, “Sektörün toparlanmasını sağlayan yasal, mali ve finansal bir çerçeveye ihtiyacı var. Girişimcilerin kesinliğe ve kaynaklara ihtiyacı var”dedi

Turespaña’nın genel müdürü Miguel Sanz da özel sektörün önemine de dikkat çekerek, “Şirketlerimiz lider olmazsa biz de lider olamayız” dedi.

Kent turizmi ve MICE’ın dönüşü

Mastercard İspanya Direktörü Paloma Real, verilerine göre iş turizmindeki toparlanmanın eğlencenin 4,5 puan altında olduğunu ve buna kültür veya gastronomi gibi deneyimsel her şeye daha fazla harcama eşlik ettiğini belirtti.

Barselona Turizm Direktörü Marian Muro , kent turizminin geri döneceğini, durum istikrara kavuştuğu anda kentsel turizmin liderliğinin devam edeceğini ancak iş seyahatlerinin toparlanmasının çok daha uzun zaman alacağını öngördü.(Hosteltur)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.