İspanya turizminde gündem KDV indirimi

İspanya’da turizmci ne istiyor?

Covid 19 salgınından çok etkilenen ve son dönemde giderek kötüleşen turizme destek olmaya çalışan İspanya hükümetinden, Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto; hükümetin, turizm üzerindeki KDV’yi % 10’un altına düşürme fikrine açık olduğunu söyledi.

Bakan, turizm KDV’sini % 10’un altına indirmeye hayır demediklerini belirtirken, sektör temsilcileri KDV % 5’e çekilmesini öneriyor.

İspanya hükümeti turizmdeki KDV’yi indirebilir mi?

Bakan Maroto, bir söyleşide; “sektörün turizm üzerindeki KDV’de AB’deki en düşük orana sahip olmasına rağmen, % 5’e düşürmek, olamaz dediğimiz bir şey değil. Sektör yönetimlerin desteğine ihtiyaç duyduğu için önlem almaya devam etmeye açığız.” dedi.

Daha önce temmuz ayında Turizm KDV’si ile ilgili olarak, Hükümet ve bakan; bütçe nedeniyle bu verginin indiriminin gündemde olmadığını vugulamıştı.

Turizmciler neden KDV düşmeli diyor?

Öte yandan, acenteler, oteller, restoranları temsil eden birliklerden; UNAV, İspanya Oteller ve Turistik Konaklama Konfederasyonu (CEHAT) ve HOTREC), KDV oranlarının geçici olarak düşürülmesini talep etmiş, bunun açık kalmakla kapatmak arasındaki esas kriter olduğuna işaret etmişti.

İspanya’da turizm KDV’sinde ne öneriliyor?

UNAV 2021 ve 2022’de % 21’den% 7’ye düşürülmesi çağrısında bulunurken, diğer iki kuruluş Avrupa Birliği’nden konaklama hizmetleri için KDV’yi düşürmeye, üye ülkeleri en düşük oranda teşvik etmesini talep etmişti. Öneri olarak AB mevzuatına dayanarak; % 5 rakamı söylenmişti.

Birlikler, İngiltere’de Temmuz ayı başında turizm, eğlence ve otelcilikte KDV’nin % 20’den % 5’e çekilme kararını örnek göstererek destek istiyor.

İspanyol turizmciler KDV indirimi için Türkiye gibi rekabet ettikleri ülkelerdeki düzenlemelere de dikkat çekerek, rekabet avantajlarını korumak istediklerini de vurguladı.

Bir yanıt yazın