İspanya turizminde iflas davaları ne kadar arttı?

Derecelendirme kuruluşu Axesor’a göre, pandeminin getirdiği sıkıntılardan dolayı, 2020 kasımında otel ve restoranlarda iflas davaları 2019’a göre % 60 arttı. Abencys hukuk bürosu da turizm şirketleri arasındaki iflasların 2021 Ocak ayında artış olacağını öngörüyor.

Yapılan analizlere göre; pandeminin getirdiği sınırlamaların neden olduğu ekonomik sıkıntıların sonuçlarından en çok zarar gören sektör otel işletmeciliği.

Kaç turizmci iflasın eşiğinde?

 
Axesor Business Radar, Kasım ayı sonuçlarına göre; bar, restoran ve otellerde iflas işlemleri, 2019’a göre % 60’lık bir artış gösterdi. Dava sayıları 2020’de şu ana kadar toplam 369’a yükseldi ve turizm iflaslarda dördüncü sıraya çıktı.

Başını 816 adetle ticaret sektörünün çektiği iflas kara listesinde; inşaatta ise 591 adet iflas süreci işliyor.

Konaklamanın ciro kaybı ne oldu?

İspanya Ağırlama Endüstrisi’ne göre bu sektörün cirosunda % 50 düşüş var. Önceki yıla göre yaklaşık 67 milyar Avro daha az ciro yapan sektördeki tesislerin % 34’ünde, istihdamın % 25’ine denk düşen 400 bin kişinin isini kaybettiği hesaplanıyor.

Abencys hukuk bürosu da rakamların; otelcilikte veya turizmde olduğu gibi hizmet sektöründe, gelecek aylarda hala çok umut verici olmadığını, İspanya ekonomisi için büyük önem taşıyan sektörlerde iflas davalarının sayısında önemli bir artış öngördüklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın