İSPANYA VE PORTEKİZ ORTAK TURİZM PLANI İMZALADI

İspanya ve Portekiz sürdürülebilir turizm faaliyetinde sınırdaşlığı, bölgenin kırsal ve doğal potansiyel güçlendirmeyi amaçlıyor.

İspanya ve Portekiz sürdürülebilir turizm faaliyetinde sınırdaşlığı, bölgenin kırsal ve doğal potansiyel güçlendirmeyi amaçlıyor.

İspanya ve Portekiz ortak turizm planı imzaladı

İki İber ülkesini İspanya ve Portekiz, sınır destinasyonlarını geliştirmek için ortak bir turizm planı imzaladı. Ülkeler hattın iki tarafında ortaklaşa destinasyonlara yapılan yatırımları ve turizm deneyimlerini teşvik etmek amacıyla 2022-2024 Sınır Ötesi Turizm Stratejisi imzaladı.

Portekiz ve İspanya hükümetleri arasında, hem ikili politikaları dile getiren hem de Stratejinin uygulanması için gerekli ortak projelerin geliştirilmesini teşvik eden merkezi kurulacak.
Hedefler, ürünler, insan kaynakları ve dış tanıtım üzerinde etkisi olan, sınırın her iki tarafında gerçekleştirilecek eylemlerle Portekiz bölgeleri ile İspanya’nın Özerk Toplulukları arasındaki bölgesel eylem hazırlanacak.

Sınır destinasyonlarında, özellikle İspanya-Portekiz sınırının altı alt bölgesinde turizm sürdürülebilirlik planları yapılacak: Galiçya – Portekiz’in Kuzeyi, Castilla y León – Portekiz’in Kuzeyi, Castilla y León – Portekiz Merkezi, Extremadura – Portekiz Merkezi, Extremadura — Alentejo ve Endülüs — Algarve.

Kültürel, doğa, aktif ve eno-gastronomik turizm alanlarında sınırda turist deneyimleri geliştirilecek.