İSPANYA’DA KISA ÇALIŞMA 31 MAYIS’TAN SONRA DA DEVAM EDECEK

Turizm sektörü, Geçici İstihdam Düzenleme Dosyalarının (ERTE) yıl boyunca uzatılmasını talep ediyordu. Hükümet, 31 Mayıs’tan sonra da “mevcut olana benzer bir formül” ile devam edeceğini ve bunun için müzakerelerin kısa süre içinde açılacağını belirtti.

Kısa çalışma yıl sonuna uzayacak mı?

İspanya’da sektör, 2021 yılında salgının yeni dalgalarının yol açtığı krizin uzaması göz önüne alındığında toparlanmanın tamamlanmayacağını belirirken, Başkan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Yolanda Díaz, bu koruma mekanizmasının 31 Mayıs’tan sonra da “mevcut olana benzer bir formül” ile devam edeceğini ve bunun için müzakerelerin kısa süre içinde açılacağını belirtti.

Kısa çalışmada nasıl bir yol izlenecek?

İspanya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Konfederasyonu’nun ödül töreninde yaptığı konuşmada Díaz, KOBİ çalışanlarının ERTE’nin ana yararlanıcıları olduğunu vurguladı.

Díaz, “Bunu 31 Mayıs’tan itibaren mevcut olana benzer bir formülle yapacağız ve kısa süre içinde üçlü komisyon (Hükümet, işverenler ve sendikaların bulunduğu) içinde müzakereler başlayacak.”dedi.

Ekonomik İşler Bakanı Nadia Calviño bu hafta, ERTE’nin (yaklaşık 750.000 işçinin devam ettiği) yeni uzantısında parametrelerin “yeniden faaliyete geçmeyi teşvik edecek” şekilde “ayarlanması” gerektiğine işaret etti.

Bir yanıt yazın