İspanya’da kredilerin geri ödemesi 8 yıla uzatıldı

İspanya’da Hükümet, ICO kredilerini geri ödeme süresini sekiz yıla uzattı. Garanti başvuru süresi Haziran 2021’e kadar ve ödemesiz süre 24 aya kadar uzatıldı. Kriz nedeniyle % 98’i KOBİ’lere ve serbest meslek sahiplerine 881 binden fazla kredi verilmişti. Pek çok şirket likiditesini korumak ve COVID-19 talebinin olmamasından kaynaklanan ekonomik krizle mücadele için kredilere başvurmak zorunda kaldığı için, turizm sektörü bu önlemi talep etmişti.

Hükümet yardımın detaylarını açıkldı

Hükümet Üçüncü Başkan Yardımcısı ve Ekonomik İşler ve Dijital Dönüşüm Bakanı Nadia Calviño açıklamasında, bu önlemlerin, hem 100.000 milyon Avro’luk ana finansman hattı hem de sonraki 40.000 milyonluk finansman hattı için geçerli olacağını ve her iki durumda da başvurunun 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldığını söyledi.

Gereklilikler karşılanırsa, Devlet, krediyi veren finans kuruluşunun ek ürünlerin sözleşmesi yapmasına veya haklı gösterilemeyen maliyet artışına şart koşmasına gerek kalmadan, işlemlerinin mümkün olduğu kadar kolay olması gereken garantilerin süresini uzatacaktır. Talep edenler, ödemesiz olan süreyi de 12 ay daha fazla uzatabilecek

Finansal kuruluşlar varsa vade uzayabilir

Şu anda yaklaşık 550 bin işletme bu kredi programlarından yararlanıyor.

Temerrüt varsa, bankanın garantili kısmı kapsamak için ICO’ya başvuracağı ve ICO’nun da bankanın desteğiyle bir kurtarma sürecini başlatacağı belirtiliyor.

Kararnamede, kesintilerle birlikte bankaya tekabül eden ücret veya noter masraflarında % 50 indirim öngörüldü.

Bir yanıt yazın