İSPANYA’NIN ALMAN PAZARINDA ZORLUKLARI

Alman pazarı için sürdürülebilir olmak

İspanya’yı Alman pazarı için sürdürülebilir bir destinasyon olarak konumlandırmayı FİTUR’da ele alan uzmanlardan Turespaña Turizm Ofisi’nin danışmanı Arturo Ortiz’e göre, pandemi sonrası turizm tanıtımındaki uzun vadeli zorluklardan biri bu.
Orbitz, bağlılık derecesi yeniden ele almanın ve talep ile arz arasında bir diyalog kurmanın hayati olduğunu vurguladı.

İmaj ve turizm ürünleri

Ortiz, Orta Avrupa pazarları üzerine bir konferansta, “Bu özelliği bir destinasyon olarak tüm imajımıza ve tüm turizm ürünlerimize dahil etmek önemlidir. Bu, uzun vadede artacak olan bir zorluk ve kendimizi daha erken konumlandırırsak, bunu diğer destinasyonlara karşı kazanacağız.”dedi.

2021 rakamlarının bu Orta Avrupa pazarları için 2019’daki rakamlardan hala uzak olmasına rağmen, Kasım ayı artan trafik resminin çok cesaret verici olduğunu söyleyen Orbitz, 2019’da 2022’de tamamen bir toparlanma olacağını söyledi.

Alman pazarı

Alman pazarı için 2022 tahminleriyle ilgili olarak Ortiz, turizmin yeniden canlanması için en olumsuz verilerin ülkedeki aşıdan geldiğini söyleyen danışman, “Almanya’da diğer ülkelere kıyasla aşıya karşı çok fazla direnç var. Nüfusun dörtte biri ne aşılanıyor ne de bekleniyor ve bu kısıtlamaları etkileyecek” dedi.
Benzer şekilde, pandemi ile birlikte Alman turist rezervasyonlarının geleneksel beklentisinin “patladığını” vurgulamasına rağmen, Ortiz, tahminlerin daha uzun bir konaklama süresine ve seyahatin kalitesine fiyatın üzerinde değer verme eğilimine işaret ettiğini vurguladı. Ona göre İspanya Kasım ayında Alman turistlerin %84’ünü geri aldı.

İspanya’yı sürdürülebilir bir destinasyon olarak konumlandırmanın zorluğunun yanında kültürel ve bisiklet seyahati destinasyonu olarak iyileştirmeyi önerdi..

Öte yandan Avusturyalı’ların 2022’de %41’i özel araçla seyahat etmeyi tercih ediyor diyen Orbitz, “Avrupa Seyahat Komisyonu araştırmasına göre bu rakip destinasyonlara arabayla kolayca erişilebilir” dedi.

Avusturyalı’lar arasında güneş ve plaj seyahat etme nedenlerinin yanında şehir tatillerinde ve ayrıca doğa ve açık alan arayışlarda bir artış olduğu bvurgulandı.

Hollanda ve Türkiye

Hollanda’dan gelen turistlerle ilgili olarak, uluslararası turizmin 2022’de 2020’ye kıyasla ikiye katlanması bekleniyor. İspanya’nın son zamanlarda daha da kötüleştiği konusunda uyaran Lahey ofisinin danışmanı Ignacio Valle’ye göre, önümüzdeki aylar için bir destinasyon olarak akılda kalmaya devam ediyor. Türkiye veya Doğu Avrupa ülkeleri gibi rakip destinasyonlar olarak Hollandalılar için hala kapalı ama canlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.