ITB BERLİN 2024 RAPORU

ITB Berlin için hazırlanan rapora göre, yurt dışı geziler 2023’te bir önceki yıla göre %33 artışla büyük bir artış kaydetse de 2019 seviyelerinin %12 altında kaldı. 

Dünya toparlanıyor

2023’te en çok ziyaret edilen destinasyonları arasında %10 ile İspanya en çok turist ağırlayan ülke olurken, onu ABD takip etti. 

IPK, Destinasyon Performans Endeksine göre, Dubai’nin ardından en yüksek puan alan beş yer arasında Maldivler, Güney Afrika, Abu Dabi, Avusturya ve İsviçre yer alıyor.

2023 yılında turistlerin kademeli olarak Asya’ya dönüşünü ve eğlence amaçlı seyahatlerdeki artışı öne çıkarıyor. Küresel yurt dışı seyahat talebinin %90’ından fazlasını dikkate alan World Travel Monitor’e göre, Asya kıtası yıllık bazda artışla 2019 seviyelerinin hâlâ %37 altında olmasına rağmen, 2022’ye göre %140’ın üzerindeki büyüme gösterdi.

2023’te yurtdışına seyahat hacmi en yüksek ABD’de olurken, onu Almanya ve Birleşik Krallık takip etti. Bu ülkeler birlikte küresel yurtdışı seyahat hacminin üçte birini oluşturdu.

En popüler tatil türü

2023 yılında yurtdışı gezilerinin ¾’ü tatil amaçlıydı. Bu segmentte, güneş ve plaj ürünleri ile şehir kaçamakları hakim durumdaydı. Bunların her biri pazarın yaklaşık üçte birini oluşturdu. Ana nedenler dinlenme, gezi, iyi yemek ve alışverişti.

Seyahatlerin yüzde 60’ından fazlası hava yoluyla yapılırken, turistler destinasyona seyahat için çoğunlukla toplu taşımayı tercih etti. Beşte biri kiralık araba kullandı.

Tam iyileşme ne zaman?

Bazı destinasyonlar henüz 2019 rakamlarını toparlayamazken, pek çok destinasyon şimdiden toparlandı ve hatta bu seviyeleri aştı. Önümüzdeki 12 aydaki küresel trendleri öngören World Travel Monitor raporunda, 2024 yılına ilişkin tahminlerin olumlu olduğu ve bu yıl sonuna kadar neredeyse tüm pazar ve segmentlerde tam bir toparlanmanın temelini oluşturduğu belirtti.