KONAKLAMA FİYATLARI HAZİRAN’DA NE OLDU?

Otel fiyatlarındaki artış Haziranda ne oldu?

Türkiye’de faaliyette olan otellerin gecelik konaklama fiyatları 2021 Haziran ayında % 6,34 arttı. Bu ayda ülke genelindeki 12 aylık ortalama enflasyon (TÜFE) % 14,55 olarak gerçekleşti. Böylece otel fiyatlarındaki artış, enflasyonun 8,2 puan altında kaldı.

Otel fiyatları Haziranta ne oldu?

TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı Haziran ayı enflasyon verilerine göre, otel fiyatlarındaki artış, son 5 ayda sürekli azalma eğilimi gösterdi. Ancak Haziran’da canlanma görüldü.

Covid 19 sürecinin, otellerde müşteri ve dolulukları düşürmesi, gecelik otel fiyatlarının da gerilemesine neden olmuş, fiyat artışlarını sınırlamıştı. Geçen yıl Haziranda % 10,30 olan fiyat artışı, bu yıl ancak % 6,34 oldu.

İllerde gecelik otel fiyatları ne oldu?

Turizmdatabank.com’un derlediği verilere göre; Antalya otellerindeki gecelik fiyatlar Haziranta % 8,01 artış gösterdi. Ancak, bu artış; % 15,38 olan il enflasyonun altında kaldı.

 İzmir otellerinde, % 7,85 fiyat artışı oldu. İstanbul’da otel fiyatları artışı, ülke ortalamasının çok gerisinde kalmaya devam ediyor. İstanbul’daki gecelik otel odası fiyatları % 4,96 arttı. Bu dönemde Muğla otel fiyatları % 4,98 arttı.

Bir yanıt yazın