Konaklamada likidite krizi, ödeme krizine dönüşür mü?

Dünyanın önde gelen konaklama ve otel gruplarının tepe yöneticileri, New York Üniversitesi’ndeki bir etkinlik sırasında yaptıkları açıklamalarda, toparlanmanın başlangıcı olarak 2021 yılını işaret ederken tamamen toparlanmanın uzun bir zaman alacağını vurguladı.

Öte yandan, varolan likidite krizinin, bir ödeme krizine dönüşeceği konusunda da ciddi uyarılar yapıldı.

“Covid’in geride kaldı” hissi doğar mı?

New York Üniversitesi’ndeki bir etkinlik sırasında üst düzey otel zinciri yöneticilerinden oluşan bir panele katılan Marriott International CEO’su Arne Sorenson’a göre, 2021 yılı 2020 rakamlarından çok daha iyi rakamlar sunacak. Sorenson, 2021’in son çeyreğinde Covid’in geride kaldığına dair genel bir his olacağını ve bunun oldukça hızlı seyahatin toparlanmasına başlamayı mümkün kılacağını ileri sürdü. Ona göre sonrasında; insanların seyahat edip etmediği, sağlık veya güvenliğe değil ekonomik nedenlere bağlı olacak.

Hilton CEO’su Chris Nassetta, 2021’in şirketin tarihindeki en yüksek RevPAR artışına sahip yıl olmasını beklediğini vurgulayarak Asya’nın gelişmekte olduğunu ve Japonya ile ABD’nin göreceli olarak istikrar kazanırken, Avrupa geri çekiliyor gibi göründüğünü söyledi.

Nassetta, performansın ilkbahar boyunca sabit olacağını, şirketlerin ilk iyileşmeleri kurumsal seyahatlerde olacağını ortaya koydu.

Hyatt CEO’su Mark Hoplamazian da 2021’in büyük bir dönüm noktası olacağını ve muazzam düzeyde umut getireceğini ileri sürerken büyümenin refah ve her şeyden önce yeni bir zihniyet getireceğini düşündüğünü söyledi.

BWH Hotel Group’un (Best Western) CEO’su David Kong, bu yılın ilk aylarının rekor olmasına rağmen, 2021’in 2020’den % 45 daha fazla işletmeye katkıda bulunacağını hesapladığını söyledi.

InterContinental Hotels Group (IHG) CEO’su Keith Barr’a göre, yöneticiler ABD makamlarının şirketler için, özellikle de franchise oteller ve küçük şirketler açısından ekonomik teşvik eksikliğinden çok hayal kırıklığına uğradığını vurguladı.

Likidite krizi dönüşüyor mu?

Marriott International CEO’su Arne Sorenson toplantıda daha farklı bir açılım getirdi. Ona göre “likidite krizinin bir ödeme krizine” dönüşebilir. Devletlerin bu konuda gerekli özeni göstermesini talep etti.

InterContinental Hotels Group (IHG) CEO’su Keith Barr‘a da sektördeki büyük şirketlerin hükümetlerle turizm sektörünün öneminin farkına varmalarını sağlamak için konuşmaya devam etmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Barr, bu sektörün pandemiden önce yapısal bir kriz durumunda olmadığını ve bu nedenle hükümetlerin bu özel durumu aşabilmesi için sadece pandemiden geçmesine yardım etmesi, bir köprü inşa etmesi gerektiğini hatırlattı. Aksi takdirde, otellerin kapanmasıyla etkinin büyük olacağını ve faaliyetlerine bağlı birçok şirketin zarar göreceğini söyledi.

Accor CEO’su Sébastien Bazin ise Avrupalıların % 12’sinin seyahat sektöründe çalıştığını ve sektördeki pek çok şirketin altıdan az çalışanı olduğunu açıkladı. Bazin büyük otel markalarının rolü ile ilgili olarak, “Biri ile diğeri arasındaki ilişki; şimdi olduğundan hiç bu kadar önemli olmamıştı.”dedi. (Travelpulse)

Bir yanıt yazın