Konaklamada yeni trend Glamping Yunanistan’da standarda kavuşuyor

Glamping Yunanistan’da standarda kavuşuyor

Geleneksel kampçılıktan daha lüks konaklama ve aktivite içeren bir kamp türü olarak pazarlanmaya başlayan Glamping Konaklama, Yunanistan’da sertifikalandırılmaya başladı.

Yunanistan Turizm Bakanlığı, yeni talep yaratacak ve küresel turizm trendlerinde öne çıkan Glamping Konaklama işyerleri için yeni bir sertifika programı açıkladı.

Glamping Konaklama nedir?

Giderek popülerlik kazanan turizmin yeni ürünü glamping; bir otelin konforu ve lüksüyle kamp yapma aktivitesi olarak açıklanıyor.
Doğa ile iç içe lüks konaklama deneyimini, plan dışı alanlarda oluşturulan ve doğal çevre ile uyumlu mekanlarda; farklı konaklama türlerini içeren, yüksek kaliteli yapıları gelişmiş hizmetlerle birleştiren kırsalda konumlanmış işletmelerde, lüks ve farklı konaklama deneyimi sunuluyor.

Yunanistan turizmi bu karayla, beş yıldızlı bir otele benzeyen tesislerde, doğada tatil yapmanın yeni bir eğilimi olan glamping turizm biçimini doğrudan yasallaştıran birkaç ülkeden biri oldu.

Bir tesise, Glamping belgesi almak için ne yapmak gerekir?

Bakanlık tarafından en az 3 yıldızlı oteller veya kamp işletmelerine, turistik konaklama yerlerine verilecek ve beş yıllık bir süreye sahip olacak belge için yeterlilik kriterleri aranacak:

– İyi donanımlı kamp alanlarında veya yüksek kaliteli mimari tasarıma sahip yarı kalıcı yapılarda, monte edilip sökülebilen veya taşınabilen çeşitli tip ve boyutlarda glamping konaklama seçenekleri sunmak.

– Kamp tesislerini ve yarı kalıcı yapıları mümkün olan en az müdahaleyle (habitatlara zarar vermeden veya rahatsız etmeden) doğal çevreye adapte etmek.

– Glamping konaklama hizmetlerini kurarken çevre dostu malzemeler kullanmak.

Türkiye’de Glamping konaklama tesisi var mı?

Tüm dünyada ve ülkemizde sayıları giderek artan glamping tesisleri; ülkemizin turistik sahil ve doğa destinasyonlarından; Antalya, Muğla, İzmir, Çanakkale, Aydın ve ilçelerinde de çoğalıyor.
Tesislerimiz; Booking.com, Airnb, tatilsepeti, Tripadvisor, Trivago, Agoda gibi portallarda ve seyahat acenlerinin satış listelerinde de yerini alıyor.

Türkiye’de Bazı Glamping tesisleri

CLUB AMAZON, Bördübet, Marmaris, Muğla

AVALON STEPPES, Kayaköy, Fethiye, Muğla

MONA CAMP, Sığacık, Seferihisar, İzmir

PERDUE, Faralya, Fethiye, Muğla

KOCABAHÇE Glamping, Germe Koyu, Bozburun, Marmaris, Muğla

BONJUK BAY, Çamlı, Marmaris, Muğla

AYLAK YAŞAM KAMPI, Çıralı, Kemer, Antalya

CAMPO PORTAKAL, Çıralı, Kemer, Antalya

CHAKRA BEACH, Kabak Koyu, Faralya, Fethiye, Muğla

ADAPEREST, Bozcaada, Çanakkale

Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı henüz bu tip tesislere yönelik belgelendirme yapmadı.

Bir yanıt yazın