Koronavirüsün mutasyon iddiası ilk havacılığı vurdu

Koronavirüsün mutasyona uğradığı iddiasından sonra AB Ülkeleri İngiltere’den uçuşları yasaklamaya başladı. Covid-19’da yeni mutant endişesi ve insidansının daha fazla olduğu iddiası nedeniyle bir dizi AB ülkesi İngiltere’den hava trafiğini askıya alıyor.

Ülkeler ne yapıyor?

İlk aşamada Almanya, Hollanda, İtalya, İrlanda, Bulgaristan ve Romanya Birleşik Krallık’tan uçuşların bir sonraki duyuruya kadar askıya alınacağını duyurmuştu.
Yunanistan ve Kıbrıs, İngiltere’den gelen yolcuların karantina sürelerini artırdı, ancak bu konu yeniden ele alınacak.

Fransa, ortak bir Avrupa kararına varılıncaya kadar İngiltere’ye varışların 48 yıl süreyle askıya alınacağını duyurdu. Ayrıca Kuveyt ve İsrail de İngiltere’den uçuşları yasaklıyor.

Mutasyon doğrulandı mı?

Haberlere göre, yeni mutasyon 13 Aralık’ta İngiltere’nin güneyinde doğrulandı. Sağlık uzmanları, yeni türün önceki mutasyonlardan yüzde 70’e kadar daha fazla bulaşıcı olduğunu söylüyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tatiller için daha önce açıklanan kuralların gevşetilmesini tersine çeviriyor. Londra ve İngiltere’nin güneydoğusu için kilitlemeler çoktan duyuruldu.

AB ve Almanya öncülük ediyor

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in iştirakçilerinin durumu değerlendirmesi için geçen pazar günü üye ülke temsilcileriyle bir telekonferansı düzenlendi. Tartışılan konular arasında, uçuş yasakları, giriş koşulu olarak PCR testlerinin getirilmesi ve zorunlu karantina dahil olmak üzere üye devletler tarafından alınan mevcut önlemler vardı.

Almanya cumhurbaşkanlığı, yeni mutasyona ilişkin Avrupa koordinasyonunu görüşmek üzere Pazartesi günü AB kriz yönetim mekanizması komitesini toplantıya çağırdı.

4 ülkeye uçuş yasağı geldi

Türkiye; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’ya uçuşları geçici süreyle karşılıklı olarak durdurma kararı aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır.

İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir.”

SHGM ne dedi?

Konuyla ilgili bir açıklama da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden geldi. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ülkemiz ile İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika arasındaki uçuşlar ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulmuştur. Bu arada ilgili vatandaşların karşılıklı tahliyeleri kontrollü olarak yapılabilecektir. Saygıyla duyurulur.”

Uçuşların askıya alınmasının ardından Türk Hava Yolları’dan (THY) da yolcularla ilgili açıklama yapıldı. THY, “Sağlık Bakanlığımızın İngiltere, Danimarka, Hollanda, Güney Afrika’dan uçuşların durdurulması kararına istinaden, hiç bir yolcumuzun bilet işlemleri konusunda acele etmemesini rica ederiz. Hiç bir yolcumuz bilet işlemleri konusunda mağdur edilmeyecektir” dedi.

Bir yanıt yazın