Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, başarıyı neye bağladı?

Resort Turizm Kongresine online olarak katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektörün gündemini değerlendirerek hedefleri hatırlattı. Geçilen zor dönemde Türkiye’nin rakiplerinden daha az zararla karşılaşmasının arkasında kamu ve özel sektör işbirliği olduğunun altını çizdi. Bakan burada hayata geçirirken “sertifika” programının da önemine işaret etti.

İşbirliği, zararımızı azalttı

Türkiye ve dünya turizminin çok zor bir dönemden geçtiğini belirten Bakan Ersoy, küresel turizm ve rakiplerde yüzde 80 daralma olmasına rağmen ülkemizin 10 puan daha az daraldığına işaret ederek, bu yıl beklenen 15 milyon turist ve 11 milyar Dolar turizm geliri kayıplarının; kamu ve özel sektör iş birliğiyle ile daha az olduğunu vurguladı. Bakan burada hayata geçirirken “sertifika” programının da önemine işaret etti.

Sonuç almak için sıkıyız

Sertifika programının çok sıkı denetlendiğini de ifade eden Bakan Ersoy, “Şikayetler olsa da, dünyada örnek gösterilen programın, yaşaması ve sonuç verm4si için bunun şart olduğunun altını çizdi.

Diğer yandan, 2021’de en az yüzde 100’lük büyüme umduklarını, bunun da 30-31 milyon turist anlamına geldiğini ve 2019’un biraz gerisinde bir planlamayla 2021’in atlatılacağını söyleyen Bakan Ersoy, “Aşıyla ilgili sevindirici gelişmeler var. Sağlık Bakanımız ile sıkça görüşüyorum. Aralık sonunda çok yaygın bir aşılama devreye girmiş olacağız. Birkaç ay içinde bağışıklığı sağlayacağız. Ocak ayından sonra hem aşılamanın kampanyasını yapmalıyız hem de yoğun bir tanıtım kampanyası başlatmalıyız.”dedi.

TGA çalışıyor, kaynak da var

TGA içinde profesyonel kadrolarla ve etkili bütçelerle çalışıldığını, TGA’nın kaynak sıkıntısı olacak mı diye düşünüldüğünü ve bunun çok da anlamlı olmadığını söyleyen Bakan Ersoy, “Hazine ve Bakanlık kaynaklarını tanıtıma aktaracağız. Sonrasında elde edilecek konaklama gelirleriyle tanıtıma devam edeceğiz. Tanıtımda değişiklik oldu. Son dakika rezervasyon ağırlık olacak. O nedenle aktif ve esnek tanıtıma devam etmemiz gerekiyor. Bu nedenle hem bütçeyi hem de profesyonel kadroyu oluşturduk. Son dakika rezervasyonlarında TV ve dijital tanıtım öne çıkıyor. Yoğun ve sürdürülebilir TV ve yoğun dijital tanıtım kampanyasına devam edeceğiz”dedi.

Go Turkey, deneyim platformu oluyor

Go Turkey portalının, dijital deneyim platformuna dönüştürüldüğünü de vurgulayan Bakan Ersoy, “ Geçen haftadan itibaren yeniledik ve dijital deneyim platformu haline getirdik. Bundan sonra big datayı, CRM’i ve dijitali daha fazla kullanacağız. Go Turkey dijital deneyim platformu dünyadaki ilklerden biri. Birkaç ay içinde 81 ili Go Turkey içinde tanıtmaya başlayacağız. Bu 81 il içinde rekabet ortamı da yaratmak istiyor, birbirlerinin eksiklerini görmelerini de istiyoruz”dedi.

EB olmayınca kış zor geçecek

Öte yandan turizme sunulan 10 milyar liralık turizm destek paketinden de söz eden Bakan Ersoy, halen 3,5 milyar lirası kullanılmış olan kredinin kalan kısmı için, kullanım limiti seçeneklerini çoğalttıklarını, kullanım şeklini değiştirdiklerini ve KGF kredilerinin de ilerleyeceğini belirten Ersoy, “Bu kış zor geçecek çünkü tur operatörlü erken rezervasyon ödemelerini yapamayacak, ama çalışmalar da durmayacak”dedi.

Bu zor koşulları ildiklerini ifade eden Bakan Ersoy, KÇÖ’nün de yıl sonuna kadar devam edeceğini, yıl sonuna kadar geçerli olan KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi uygulamasının da sezon başlayana kadar uzatılması konusunda Hazine ile anlaştıklarını ve ihtiyaç halinde yeni destek paketlerini de hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın