seyahat
yurtdışı seyahat

KÜRESEL SERMAYENİN GÖÇ YOLLARI

Varlıklılar nerede yaşamak istiyor?

Henley Küresel Vatandaşlar Raporu 2. Çeyrek’e göre, yaşayacak daha iyi yer arayışında olan varlıklı ailelerin seçtiği ilk 10 ülkeyi açıkladı: Yunanistan ve BAE bu yıl küresel olarak en büyük net girişlerin olduğu ülkeler arasında. Rapor, varlıklı bireyleri ve aileleri çeken ülkelerin düşük suç oranları, rekabetçi vergi oranları ve çekici iş fırsatları ile güçlüler.

Ülkeye giriş kolaylıkları ve yatırım imkanları

Henley Global Citizens Report for Q2’ye göre Yunanistan, en az 1 milyon dolar nakit veya kolayca nakde çevrilebilen varlıklarla öne çıkıyor. Yunanistan’ın Altın Vize Programı, ilk sırada yer alan Portekiz Altın Oturma İzni Programı ile birlikte en popüler 5 yatırımcı programı arasında yer alıyor. Kanada’nın Başlangıç ​​Vize Programı olan St Kitts ve Nevis Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı da önlerde. Antigua ve Barbuda Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı da ilgi çekiyor.

Milyonerlerin yolculuğu

Rapora göre, 2022’de net sermaye girişi açısından BAE, Avustralya, Singapur, İsrail, İsviçre, ABD, Portekiz, Yunanistan, Kanada ve Yeni Zelanda ilk 10 ülkeyi oluşturdu. Çok sayıda milyonerin de Malta, Mauritius ve Monako’ya taşınması bekleniyor.

BAE’nin 2022’de küresel olarak en yüksek net akışı görmesi bekleniyor, 2019’un 1.300 net girişine kıyasla yüzde 208 artarak 4.000’e çıkacak.

Yıl sonuna kadar 88.000 milyonerin yeni ülkelere taşınması bekleniyor. Bu rakam 2019’da 110.000 dolayında idi. Öte yandan gelecek yıl, varlıklı yatırımcılar ve aileleri sayısının 125.000 olacağı tahmin ediliyor.

Diğer yandan milyonerlerin ayrıldığı ilk 10 ülke ise; Rusya, Çin, Hindistan, Hong Kong, Ukrayna, Brezilya, Birleşik Krallık, Meksika, Suudi Arabistan ve Endonezya oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.