LÜKS TURİZMDE 10 TREND

2022 lüks tatiller trendi

2021’de turizm için bir kez daha zor bir sezon oldu. Ancak uluslararası zincirlerden 2022’de, seyahat davranışlarını analiz ettikten sonra belirlenen yeni yıl için 10 ana trendi ortaya koydu. Expedia, 2022’de lüks tatiller için yukarı yönlü bir trend öngörüyor çünkü insanlar hayatlarında bir kez seyahat etmenin keyfini çıkarmak istiyor.

Kilit unsurlar

Bulgular açıkça gösteriyor ki, pandemi nedeniyle kısıtlamalar, lüks turizmi de etkileyerek yıla yayılacak, bu nedenle; güvenlik, mahremiyet ve münhasırlığın yanı sıra kilit bir unsur olmaya devam edecek.

İşte 10 trend:


1.- Alfa etkisi

Z kuşağından sonra Alfa geliyor. Alfa Etkisi, Çocukların sosyal medyada etkilerini ele aıyor. Oteller artan bu trende paralel olarak tesislerinde sunduğu programları yenileyerek çocuklara ve ailelerine tatilleri boyunca zenginleştirici aktiviteler sunuyor.

2.- Şimdiden zevk almak

Hayatta bir kez yaşanabilecek bir yolculuk, ifadesi öne çıkıyor. Aylarca eve bağlı kalmaya zorlandık, gerçekten neyin önemli olduğunu düşünmek için zamanımız oldu. Örneğin Expedia, 2022’de müsrif tatillerde yukarı yönlü bir eğilim bekliyor. Anı yaşama ihtiyacına kapılan tüketiciler, ister evlerine yakın kalarak, ister dünyanın dört bir yanındaki ikonik yerleri ziyaret ederek seyahat hayallerini gerçekleştiriyor.

3.- Arkadaşlıklar

Araştırmacılar, güçlü sosyal ilişkilerin mutluluğun anahtarı olduğu konusunda yıllardır ısrar ediyor. Ve koronavirüsten önce bilmiyorsak, şimdi biliyoruz. Sosyalleşmenin keyfini çıkarabilecek çeşitli arkadaşlardan oluşan büyük gruplara açık etkinlikler öne çıkacak. Üç ila beş yatak odalı villalar bu arkadaşlıklar için mükemmel bir konaklama tarzı.

4.- Vicdanla seyahat

Ekoturizmin yükselişiyle birlikte, yerel kuruluşlarla destinasyon faaliyetleri, gönüllü fırsatları ve karbon denkleştirmeleri bu yıl ve sonrasında popülerlik kazanacak.

5.- Doğrudan koruma turizmi
Ekoturizm o kadar sıradan bir terimdir ki, turist yatırımlarının nasıl yerel desteğe dönüştüğünü ve yerleşik nüfusu nasıl doğrudan etkilediğini göstermede genellikle çok şeffaf değildir.

6.- Yeniden tanımlanmış bir lüks

Şu anki gibi bir belirsizlik ortamında benzersiz ve sürükleyici deneyimler yaratmanın zorlukları içinde, zaman her zamankinden daha önemli hale geldi.
Geleneksel otel deneyimini “sürdürülebilirlik ve olumlu değişime net bir şekilde odaklanarak” yeniden tasarlarlanıyor.

7.- Her yerden çalışın

Koronavirüs milyonlarca insanı evden çalışmaya zorladı, ancak üretkenlik sabit kaldı ve çalışanlar bunu fark etti. Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, İngiliz işçilerin neredeyse %30’u, hükümet kısıtlamaları artık çok katı olmadığında bile evden çalışmaya devam etti. Melez çalışma yeni normal.

8.- Kentleri arama

Kısıtlamalara rağmen, birçok gezgin uyandığında 2022’de Londra gibi kentleri ziyaret etmek istiyor. Pinterest, özellikle şehrin ikonik gecelerinin tadını çıkarmak için İngiliz başkentini yeni yıl için en büyük turist trendlerinden biri olarak gösteriyor.

9.- Pandemi mahremiyeti

Gezginler sosyal mesafeyi koruyarak güvenlik aramaya devam ederken, otellerde ve daha özel olarak lüks markalarda, konut tekliflerinde, ev ürünleri veya apart otellerde artış eğilimi var; pandemi sırasında daha da alakalı olan bir şey, çünkü tüketiciler izole edilmiş ve kitlelerden uzakta özel konutlar arıyorlardı.

10.- Nostalji Nikki Plajı

Yaklaşık iki yıldır dört duvar arasında kalmak bize daha mutlu zamanları hatırlattı ve nostalji aramıza yerleşti. Plaj kulübleri, yaşam tarzı butikleri, etkinlik organizasyonu ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Nikki Cares’i içeren moda bölümü gibi unsurlar da öne çıkıyor. Nostaljik kaçamaklar arayan müşterilerin geri dönüşlerinde bir artış görüyor. İbiza, Mallorca, Marbella, Montecarlo ve Saint Tropez’deki tesisleri şimdiden önümüzdeki yaz için taze ve sağlıklı yemekler, yeni brunch menüleri ve sanat ve moda pop-up’ları sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.