Mısır turizmi 2020’de ne yaptı?

Covid sürecinde çok fazla turist kaybeden turistik destinasyonlarından Mısır; 10 aylık dönemde özellikle temmuz ayından sonra sağladığı kısmi canlanma ile 1 milyon bandını aştı.

Ancak ülke 2019 yılı 10 aylık döneme göre hala 9 milyon dolayında turist kaybıyla karşı karşıya kaldı.

Mısır turizmi 2019’un neresinde?

Mısır’dan yapılan son açıklamalarda, temmuz 2020’den kasım başına kadar turizmde 430 bin dolayında turist alındığı belirtilirken 2019’da sağlanan turist girişlerinin ancak % 10’una ulaşıldığı vurgulandı.

Diğer yandan, Turizmdatabank.com’un  derlediği Mısır Turizm Bakanlığı verilerine göre; en yüksek turist sayısına 12,1 milyonla 2010 yılında ulaşılmıştı. Ülkenin bu seviyeye yaklaştığı tek yıl da 10,3 milyonla 2019 olmuştu.

Mısır sağlıklı mı?

Mısır’dan yapılan açıklamada, Kahire, İskenderiye, Luksor ve Asvan’a giden yolcuların olduğu ancak çoğunun doğrudan Şarm El-Şeyh ve Hurghada’ya ulaştığı kaydedilirken Mısır otellerinin yarısından fazlasının sertifikalı olduğunu dönemde misafirlerden olumsuz bir yorum gelmediğinin de altı çizildi.

Kaç otelde sertifika var?

Mısır’daki otellerin % 60’ı Turizm Bakanlığı’nın belirlediği düzenlemelere uyarak sağlık ve güvenlik sertifikası aldı. Yetkililer, Mısır Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) standartlarını karşılıyor, dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.