MISIR YASAĞI KALKTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Mısır’ın tatil beldelerine uçuş yasağı getiren 2015 tarihli kararnameyi yürürlükten kaldırdığı açıklandı.

Rusya hükümetinin yasal düzenlemelerinin yayınladığı resmi sitede kamuoyuyla paylaşılan açıklamaya göre Putin, Mısır’ın tatil beldelerine uçuş yasağı getiren 2015 tarihli kararnameyi yürürlükten kaldırdı.

Kararnamenin yürürlükten kalkmasıyla birlikte uçuş yasağının geçerli olduğu dönemde tur operatörlerinin ve tur acentelerinin Kahire hariç Mısır’a uçak seferlerini içeren tur paketleri satışını askıya almalarını öngören tavsiye kararı da iptal edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Mısır’ın tatil beldelerine uçuş yasağı getiren 2015 tarihli kararnameyi yürürlükten kaldırdığı açıklandı.

Mısır memnun

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’na göre, 2021’in ilk 6 ayında ülkeyi yaklaşık 3,5 milyon yabancı turist ziyaret etti ve bu da Mısır bütçesini 3,5 milyar dolardan 4 milyar dolara çıkardı. Bu da Mısır’ın turizmden aldığı para kadar. 2020’nin tamamı için: pandemi nedeniyle turizm sektöründen elde edilen gelir 2019’a kıyasla %70 düşüşle 4 milyar dolara düştü.

Turizm Bakan Yardımcısı Gada Shalabi, Reuters’e verdiği röportajda, önümüzdeki 6 ay içinde ülke yetkililerinin gelen turizmde geçen yılın aynı dönemine göre %45-60 oranında bir artış beklediğini söyledi. Ona göre, bir turistin gecelik ortalama maliyeti bu yıl yaklaşık 95 dolar.

Haziran ayında, Mısır Stratejik Araştırmalar Merkezi, Rus uçuşlarının bu yılın sonuna kadar yeniden başlaması göz önüne alındığında, Mısır’ın 5 ila 6 milyon yabancı turist alacağına dair bir çalışma yayınladı. Bu, 2019’da kaydedilen gelen akışın yaklaşık %40’ı olacaktır.

Mısırlı uzmanlara göre bu yıl Mısır’daki Rus turist sayısı 500.000 ile 1 milyon arasında değişecek. Sonbaharda Rusya’dan Mısır’ın tatil beldelerine gelen turist sayısında dinamik bir artış bekleniyor.

MISIR FİYATLARI NE OLACAK?

Mısır alışık olunduğu gibi turistler için ucuz mu olacak. Uçak bileti güvenlik ücretlerini içerecek mi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kasım 2015’te cumhuriyete charter uçuşlarını yasaklayan kararnameyi 9 Temmuz 2021’de iptal etmesiyle bağlantılı olarak uzmanlar, 2015 yılına kadar Rus turistlerin gözdesi olan otellerin fiyatlarının önemli ölçüde arttığına dikkat çekerek, Mısır artık turistler için hatırladığımız kadar ucuz olmayacak. Yakıt ek ücretine ek olarak, Rus turistlerin güvenliğinin korunmasını da hesaba katmak gerekiyor, bunun maliyeti her biletin maliyetinde ek 60 dolar olacak, diyor.

Ancak Mısır’ın bir fiyat etkisi yaratacağı kesin.

Temmuz ayının yirmisinde Hurgada ve Şarm El-Şeyh’e ilk doğrudan uçuşların uçmasına izin verileceğine ve Kasım ayında kısıtlamaların tamamen kaldırılacağı söyleniyor.

Bir yanıt yazın