Norveç, Norwagian’ı neden kurtarmayacağını açıkladı

Norveç hükümeti, düşük maliyetli Norwegian Havayolu’na istenen mali yardımı neden reddettiğini açıklayan bir bildiri yayınladı. Artık Erik G. Braathen’in havayolu, finansal olarak desteklemeyecek. Hükümet açıklamasında, rekabet gerekçesiyle, bireysel havayolları için vergi mükellefi fonlarının kullanımı artık haklı değil açıklaması yaptı

Destek neden kalktı?

Norveç, Mart ayından bu yana, hükümetin havayolu endüstrisi ile yakın bir diyalog sürdürdüğünü ve felaketle sonuçlanan ekonomik durumu hafifletmek için; vergiden muafiyet, asgari bir ulaşım hizmetinin kamu tarafından finanse edilmesi, devlet dışı havaalanları için destek ve 6 milyar Krona kadar kadar devlet garantili kredileri gibi bir dizi önlem uyguladığını belirti.

Bununla birlikte, hükümet, artık bu destek politikasını takip etmeyeceğini açıklarken, Ticaret ve Sanayi Bakanı Iselin Nybø, “Bu bağlamda, bireysel havayolları için vergi mükellefi fonlarının kullanımı artık haklı değil. Bu tür bir destek rekabeti bozabilir ”diye vurguladı.

Destek kalktı ama çalışmalar sürecek

“Hava taşımacılığı, Norveç gibi seyrek bir nüfusa sahip bir ülkede ulaşım teklifinin önemli bir parçası, bu nedenle Covid pandemisi-19 sonrasında rekabetçi bir havacılık sektörünün sağlanmasına da yardımcı olmak istiyoruz. Kısa vadede, Devletin hedefi, mevcut hava yollarıyla ilgili olarak asgari düzeyde bir hizmet teklifinin varlığını sağlamaktır. Uzun vadede, piyasalar normalleştikten sonra amaç Norveç havacılık sektöründe sağlıklı rekabete ulaşmaktır.

Hükümet, Norveç hava taşımacılığını etkileyen durumu düzeltmek için bir dizi önlem başlattı. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Knut Arild Hareide “yakında bu önlemlerin genişletilmesi ve güçlendirilmesine ilişkin ayrıntıları açıklayacağız ”dedi.

Bir yanıt yazın