OTELLERDE KRİPTO PARA BİRİMLERİ İLE ÖDEME NE DURUMDA

Son zamanlarda bilim kurgu gibiydi ama şimdi normal bir hareket haline geldi. Bazı oelocelr bunu rekabet farklılaştırmak için doğrudan kanal ve yeni bir fırsat olarak görürken ödeme süreçlerine binlerce otelin dahil olduğu gözleniyor. Trend İspanya’da yaygınlık kazanıyor.

İspanya’da yaygınlaşıyor

Turizm sektörünün bu yeni ödeme metodolojisini uluslararası ve ulusal düzeyde ekonomi için temsil ettiği ve olabilecek kripto para olanaklarıyla ilk benimseyenlerden birinin İspanya olması çok konuşuluyor.

 Uzmalar ve aracılar ödemenin kripto para teknolojisi ile tamamen güvenli olduğunu ve bu yeni ödeme metodolojisinin, bir sektördeki insanların günlük faaliyetlerine daha yakın hale getirilmesine izin vereceğini ileri sürerken bir kısım iflas vakaıları endişeye neden oluyor.

Kripto para ve otel için avantajlar

Otel için kripto para kabul etmenin avantajları olabileceğini ileri sürenler, bunun; Oteli, kabul etmeyen diğerlerinden ayıracağını, Bitcoin sahibi olan ve kullanmak isteyen müşterilerin onu kabul eden otelleri tercih etme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.


Diğer yandan Online acentelerin doğrudan satış kanalını farklılaştırdığını, ne Booking.com ne de Expedia’nın bunu kabul etmediğini ve bunun da otel işletmecisi için bir fırsat olduğu da ileri sürülüyor.

Rezerve etmek için daha fazla alternatif sunarak para ve ciro dönüşümünün artırılabileceğini ortaya koyanlar Kripto para birimlerine ek olarak, otel işletmecisinin Bizum, Paypal veya Alipay gibi rezervasyon motoruna eklemek için birden fazla alternatif ödeme şekli oldğuna dikkat çekiyor.

Ödemelerde şu anda müşterinin kullanabileceği kripto para birimi, Ethereum (ETH) ve USDC yakında eklenecek olsa da, 1 milyar Doları aşan piyasa değeriyle şüphesiz en yaygın olan Bitcoin dikkatlerde.

Koruma var mı?

Otel işletmecisi, müşterisi bir kartla ödemiş gibi parayı bankasında ve kendi para birimi, Avro veya Dolar cinsinden alacak ve böylece kripto para biriminin sahip olabileceği dalgalanmalardan kaçınabileceğini, kısa zamanda bu hizmetin, AB’de, Birleşik Krallık’ta, Meksika’da ve tüm Orta Amerika’da kullanılabileceği belirtiliyor.

Tüm süreç, amacı Avrupa’da güvenliği artırmak, yeniliği teşvik etmek ve bankacılık hizmetlerinin yeni teknolojilere adaptasyonunu desteklemek olan, Ocak 2018’den beri yürürlükte olan elektronik ödeme hizmetlerine ilişkin Avrupa yönetmeliği PSD2 kapsamında çerçevelenmiş görünüyor.

Gerçek şu ki, giderek daha fazla işletme bunları kabul ediyor. Zaten Bitcoin, Norwegian Airlines veya Just Eat France ile araba satın almanıza izin veren Tesla bunlardan bazıları.

Blackrock veya Fidelity gibi yatırım fonları , portföyleri için bir seçenek olarak Bitcoin’i içeriyor ve Miami Şehir Konseyi gibi kamu idareleri bile bunları bir ödeme şekli olarak kabul ediyor.

Bu gelişmelerin, modelin güvenli ve istikrarlı olduğunu, kendisini yeni bir ekonomik model olarak kurduğunu doğrulayan birçok işaretle dolduğu da ortaya konuyor.

Bir yanıt yazın