Otellerde Maliyet artışları ve enflasyon

TÜİK tarafından açıklanan Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ağustos 2022 sonuçlarına göre, ülke genelinde yıllık fiyat artışı %80,21 oldu. Fiyat artışı Lokanta ve otellerde % 80,95 olarak açıkladı. Otellerin sıklıkla kullandığı mallarda aylık artışlar; Reçel, marmelat ve balda % 10,14 olurken, Yumurta ve yumurta ile ilgili ürünlerde % 9,87 gerçekleşti. Yine otel mutfağına sık kullanılan pirinç fiyatı % 9,87 ve Şekerlemeler, çikolatalar ve kakao ürünlerinde % 7,1 olan fiyat yükselişi Çay ve diğer demlendirilen içecek çeşitlerinde % 6,1 oldu. Otellerin sıkça kullandığı maddelerden bazılarında ise aylık bazda fiyat düşüşü yaşandı. Düşüş margarinde % 2,1 ve koyun etinde % 2,3 oldu. Kümes hayvanları eti fiyatı da % 8 düştü. Patates ve bazı yumru bitkilerdeki fiyat düşüşü % 3,2 olarak açıklanırken, taze meyvelerde ve sebzelerde mevsimsel üretim etkisi ile % 6,7 ve & 8,6 gerileme yaşandı.

OTEL MALİYETLERİ TEMMUZ 2022’DE YÜZDE 108 ARTTI
TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Temmuz 2022 verilerine göre enflasyon yıllık yüzde 79,6 oldu. Otellerde genel maliyetlerin yüzde 108 olduğu tahmin edildi.
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’e göre enflasyon Temmuz 2022’de yüzde 79,6’da çıktı. Turizm istatistik merkezi Turizm Databank, bu dönemde otellerde genel maliyetlerin yıllık artışını da yüzde 108 olduğu tahmin etti. Bu ayda otellerde maliyetin büyük kısmını oluşturan; yiyecek-içecek (F&B) ve enerji maliyetlerindeki yükseliş yüzde 100’ü geçti. Genel ortalama otel maliyetleri ise % 108 arttı. Otel Maliyetleri Raporu’nda yapılan tahminlere göre; temmuz ayında otellerde en yüksek maliyet artışları; Yağ, Bakliyet, Un ve İçeceklaerde yaşandı. En düşük artışlar da Personel, temizlik ve Enerjide gerçekleşti. Ancak bu artışlar dahi TÜFE’nin üzerinde.

Ana Gider kalemlerine göre Otellerde Maliyetler Değişimi, %

This content is available to members only. Please login or register to view this area.

Kaynak: TÜİK, Turizmdatabank derlemesi