OTELLERİ BEKLEYEN YENİ TALEP YAPISI

Seyahat şekli nasıl değişti?

Pandeminin son iki yılı, seyahat alışkanlıklarında önmli değişiklere yol açtı. Seyahat adeta bir sağlık anlayışı haline geldi. Aynı zamanda kişisel yenilenmenin de yolu oldu. Bu hapis; ardından arkadaşlarla ve aile ile yapılan geziler artmaya başladı. İş ve eğlence yolculukları entegre olmaya başladı. Otel odaları iş mekanına dönüştü.

Refah, sağlık ve seyahat

Koronavirüsün yayılmasının getirdiği kısıtlamalardan sonra tüketiciler, seyahatin ruh sağlığı için faydalarının daha fazla farkına vardı. Seyahat etme; insanların zihinsel ve duygusal esenliğine yardımcı olan, bir refah biçimi haline geldi. Artık, seyahatin sağlık ve esenlik üzerindeki olumlu etkisi geniş çapta kabul görüyor.

Başka bir kültürü ziyaret etme, farklı yiyecekleri deneme ve çevremizdeki diğer dilleri duyma fırsatı bize bir kez daha keyif veren seçeneğe dönüşüyor.

Yenilenme gezileri

Otellerin bazı konukları, kişisel yenilenme yolculuğuna çıkarken bir destinasyonu keşfetmenin keyfini çıkarmalarına olanak tanıyan daha fazla yansıtıcı ve sürükleyici deneyimler arıyor. Bazıları için bu, aile, arkadaşlar ve kendileriyle yeniden bağlantı kurma fırsatı ile benzersiz deneyimler sunanlara odaklanarak daha az, ancak daha uzun ve daha sürdürülebilir seyahatler yapmak demek.

Müşteriler bu nedenle nereye seyahat ettiklerine ve neden seyahat ettiklerine daha fazla odaklanarak, destinasyon ve orada tanıştıkları insanlarla daha anlamlı bir bağlantı kurmaya çalışıyorlar.

Lüks, normalleşiyor

Kısıtlamalar kaltığında, tüketiciler kendilerini bir süit, yükseltilmiş oda kategorisi veya kaplıca ile toparlamaya başladı. Bu nedenle tüketiciler, hem parasal hem de kişisel deneyimleri açısından en fazla değeri elde etmeye çalışıyor. Bu yükseltmeler, bu uzun süreli konaklamalar, lükse eğilim, destinasyonda konaklamaya ek deneyimler sağlayan sözleşmeler giderek daha popüler hale geliyor.
Yani daha önce bu lüks olan kutlama veya özel durum harcamaları artık normal davranışa dönüşüyor.

Spontane ama son dakika değil

Son iki yılda hayatın bu kadar köklü değişime uğraması, seyahat özgürlüğünün hayal edilemez şekilde kısıtlanması seyahat  kararlarıın zamanlamasında dönüşüm yaratıyor.

Rezervasyon-seyahat aralığı kısalırken spontane ama son dakika olmayan seyahat planlarında önemli bir artışa neden oldu. Bu yeni rezervasyon modeli, geleneksel son dakika konaklamalarından ayrışıyor. Çünkü, ekonomik olana değil aynı zamanda sağlıklı ve kaliteli olana yönelim artıyor.


Öte yandan geri dönüş, gençleri aileleriyle birlikte eğlenmeye sevk ediyor. Bu arzu, otellerin gençlere sundukları genç-aktif konaklama sunan markalarında ilgiyi artırıyor.

Gençler ve aktif markalar

Özellikle uzun bir hafta sonu için otellerde konaklama arayan, ister bekar, ister çiftlerden oluşan grup olsun, arkadaş gruplarında bir artış görünüyor. Lobide eğlenceli ve resmi olmayan bir atmosfer, daha uygun fiyata ve şehirlerin en hareketli bölgelerinde ideal bir konum çne çıkıyor. Arkadaşlarla seyahat etme eğilimi, kayak, doğa yürüyüşü veya sörf gibi aktiviteleri de içermeye başladı. Aynı zamanda, gençler aileleriyle çok fazla zaman geçirdikten sonra dinlenmek için arkadaşlarıyla seyahat etmeyi tercih ederken, ayrı geçirdikleri zamanı telafi etmek için tüm aile çekirdeğiyle yurtdışına seyahat etme eğilimi de artıyor.

Uzaktan çalışma yakından tatil

Uzaktan çalışmanın artmasıyla birlikte, insanlar programları üzerinde daha fazla kontrole sahip. Hafta içi eğlence için veya hafta sonları iş için seyahat etmeyi seçme artıyor. İş seyahatlerinin düzelip düzelmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak görünen oteldeyken iş, zevk veya her ikisinin entegrasyonu çok şeyi değiştirecek. Nihayetinde bu iyi bir şey çünkü seyahat amacı ile daha uzun süreli konaklamaların bir kombinasyonunu gösteriyor.

Bazı otel grularında ticari faaliyetlere geri dönmek için acele eden kitleden iş ve grup gezilerinde sürekli bir büyüme gözleniyor. İş seyahatleri kısa olsa da bölgelerde ortalama kalış sürelerini uzatıyor. Bu eğilim, bir bölgede konaklamanın en iyi şekilde yapılmasını, seyahatin zamanını ve bütçesini etkiliyor. Tüm anlatılanlar Marriott International’ın sadakat programı Marriott Bonvoy’un raporunda da görünüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.