Pandemide iç ve dış hat uçuşları ne kadar düştü?

Koronavirüs pandemisinin neden olduğu tedirginlik ve kısıtlamalar, uçak seyahatlerinde ciddi düşüşlere neden oldu. Turna.com’un açıkladığı verilere göre, haziran ayında kaldırılan uçuş yasaklarına rağmen 1 Haziran- 30 Kasım tarihleri arasında uçak bileti satın alanların sayısı % 63 geriledi.

Uçak ve otobüs bileti platformu Turna’nın paylaştığı verilere göre, 1 Haziran – 30 Kasım 2020 döneminde uçak bileti satın alanların sayısı % 63 azaldı.

Özellikle yurt dışı uçuşlar 2019’a kıyasla önemli oranda geriledi. İç hat uçuşları % 60, dış hat uçuşları ise % 81 düştü.

Pandemi iç hatlarda en sık uçulan parkurlarda çok ciddi değişikliğe neden olmadı ancak, 2019’da ilk 5’te yer olan; İstanbul – Bodrum’un yerini Adana – İstanbul aldı.
En popüler parkur olan İstanbul – İzmir arasında yapılan seyahatler %74 oranında azalma gösterdi.

Amsterdam yerini Tahran’a bıraktı

Yurt dışında en çok uçulan hatlarda 2019’un ilk 3 sırasındaki İstanbul- Bakü, Antalya – Kiev ve İstanbul – Taşkent  yerini korudu.

Geçtiğimiz yıl ilk 5’te yer alan Amsterdam’ın yerini Tahran, Odesa’nın yerini ise Belgrad aldı.

Özellikle Avrupa’da uygulanan seyahat yasaklarının popüler seyahat destinasyonlarını ciddi şekilde değiştirdiği gözlemlendi.

Popüler Fransa’ya ne oldu?

2020’de seyahat edilen en popüler ülkeler sıralamasında değişiklikler oldu. Yoğun bir gurbetçi nüfusunun olduğu Almanya, 2019’da olduğu gibi 2020’de de ilk sırada yer aldı. Önceki yıl ilk 5’te bulunan Fransa ise yerini Özbekistan’a bıraktı.

Rusya popüler ülkeler sıralamasında bir sıra gerileyerek dördüncü ülke olurken Avrupa ülkelerinin yerine daha az seyahat kısıtlaması olan ülkelerin, listelerde daha üst sıralarda yer almaya başladığı görüldü.

Kadınlar uçakla seyahat payı ne oldu?

Pandemi döneminde uçak seyahati yapan kadın ve erkek dağılımında; erkeklerin payı % 54’ten % 56’ya çıkarken, kadınların önceki dönemde % 46 olan payı % 44’e geriledi.

Hava yolu yolcularının yaş ortalaması da 34’ten 33’e düştü. 

Lider havayolları hangisi?

İç hatlarda Pegasus birinciliği korurken diğer hava yolları ile kıyaslandığında Sunexpress, pazarda yolcu sayısı bakımından en az düşüş yaşayan hava yolu oldu. Yurt dışı uçuşlarında Türk Hava Yolları’nın (THY) açık ara üstünlüğü ise devam etti. THY’nin uçuş sayısı azalsa da sıralamadaki yerini daha da sağlamlaştırdı. Sunexpress 6 basamak birden tırmanarak 3. sıraya yerleşti.
Özellikle charter seferlerle öne çıkan Ukrayna merkezli düşük maliyetli hava yolu Wind Rose ve Sky Up, geleneksel hava yollarını geride bıraktı ve ilk 10’da yer almaya başladı.

Uçuş yasaklarının etkilediği en önemli hava yolları arasında ise Suudi Arabistan’ın önde gelen hava yolu Saudia ve Rusya’nın öncü hava yolu Aeroflot, pandemi döneminde sıralamadaki yerlerini kaybetti.

Bir yanıt yazın