Pandemiden sonra İspanya’nın hedefi ne?

İspanya’nın turizm ve seyahat dergisi Hosteltur ile bir söyledi yapan vurgulayan Turespaña CEO’su Miguel Sanz, Pandemide ülkenin yalnızca turist kaybettiğini, imaj ve algısında bir yıpranma olmadığını ileri sürerken, ders çıkarıldığını ve sektörün yeniden canlandırılması bir numaralı hedef olduğunu; “Aşıyı bekleyemeyiz, bugün yeni akışlar yaratmalıyız” sözüyle de aktif olunacağına dikkat çekti.

İspanya’nın imajına ne oldu?

Bir turizm merkezi olan ülkenin, pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu ve imajının bundan çok fazla etkilenmediğini savunan Sanz, “Almanya’nın Kanarya Adaları’na getirdiği kısıtlamalar kaldırılır kaldırılmaz, Kanarya Adaları için internet aramaları bir haftada% 86 arttı. İspanya turizm markasının çok dayanıklı olduğuna ve ziyaretçilerimizin, özellikle tatilcilerin çoğunun uzun yıllardır güçlü ve zayıf yönlerimizi ilk elden bildiğine inanıyorum. Sağlık, ulaşım veya konaklama altyapılarımızın iyi olduğunu söylememize gerek yok.”dedi.

Güvenlikte durum ne?

Güvenlik, turizm markamızın en büyük özelliklerinden biridir. Güneş, kumsal, gastronomi veya kültür gibi diğer somut nitelikler gibi onu görmüyoruz ama algılıyoruz, diyen Sanz,

kısa vadede, Turespaña’da sektörü yeniden canlandırmak, uygun kaynak pazarları ve yeni başlattığımız bu kış için Kanarya Adaları kampanyası gibi uygulanabilir İspanyol destinasyonları arasında turist trafiği oluşturmak için çalışıldığını vurguladı.

2021 çalışmalarında neler öne çıkacak?

2021’de, bağlantıya çok fazla vurgu yapacaklarını belirten Sanz, “Hava bağlantısını olabildiğince çabuk kazanmaya çalışmalıyız. Havayolları ile ortak pazarlama projeleri var. Diğer bir çizgi de, ihtiyaçları kişiselleştirmek için projeler üzerinde destinasyonlar ve İspanyol kamu idareleriyle çalışmaktır, çünkü durum tüm özerk topluluklarda aynı değildir, bazıları sektörde uzman oldukları için daha fazla durmuştur.”dedi.

Yakın zamanda COVID sonrası durumun iyileştirilmesine odaklanacak olan 2021-2024 Stratejik Planı’nı hazırlamaya başlayacaklarını da söyleyen Sanz, şöyle devam etti: “O dönem için, kendimizi toparlamaya ve yeniden konumlandırmaya adanacak bir U cinsinden yukarı doğru bir eğri bekliyoruz. Buna, krizden önce iyileştirmemiz gerektiğini düşündüğümüz yerlerde iyileştirme, örneğin dijitalleşme veya sürdürülebilirlik dahildir. Sektörümüz birçok küçük ve orta ölçekli şirketten oluşuyor ve kamu idarelerinden hem satış alanında hem de işletme süreçlerinde dijitalleşme çabası içinde onlara eşlik etmek zorunda kalacağız”

Hedefteki pazarlar hangisi?

Kısa vadede odak noktası Avrupa üzerinde çalışan ülke, uzun vadede de zaten bu alana odaklanırken, “Avrupa ana pazarımız olmaya devam edecek” diyen Sanz, “Ancak ilginizi çeken ürünlerle uzun mesafeli pazarlarımızı daha da geliştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda, İspanya’nın iç kesimleri ve kentsel destinasyonlar, uzun mesafeli turizm için itici bir güç olarak hizmet etmek zorundadır. Güneş ve kumsal da ilginizi çekebilir, ancak bu tür bir gezi genellikle kültürel, deneyimsel, şehir turizmi vb. Unsurlara sahiptir. Yurtdışındaki ofisler artık bir yandan bilgi, diğer yandan ihraç eden piyasalar ve aracılık ile diyaloğu kolaylaştırmak için daha ilgili bir role sahiptir.

Turizmde, Avrupa fonları her şeyden önce arza yönlendirilir. Mirasın yenilenmesi, yeni ürünlerin geliştirilmesi veya turizm değer zincirinin farklı sektörlerinde yeni sürdürülebilirlik projelerinin dahil edilmesi için fon tahsis edilecektir.

Tüm bunlar İspanya’daki turist teklifini iyileştirecek ve stratejik olarak daha karlı, sosyal olarak daha faydalı ve daha sürdürülebilir olan belirli segmentleri hedefleyen bir tanıtım yapmamızı sağlayacak.”diye ekledi.

Krizden dersler çıkarıldı mı?

Çıkarılan desrlerle ilgili olarak Sanz, “Birincisi, turizmin toplum ve İspanyol ekonomisi için hayati bir sektör olduğun anladık” derken tüm ekonomik sektörlerde ve her bir yönetimde karar verme sürecine daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Bir başka ders de turizm sektörünün dayanıklılığıdır” diyen Sanz; ayrıca çok güçlü bir adaptasyona sahip bir sektör olunduğunun, operasyonlarını çok hızlı bir şekilde uyarladığının farkına varıldığını, kaliteye dikkat edilmesi gerektiğini de öğrendiklerini vurguladı.

Aşı’dan önce neler yapılacak?

“Son zamanlarda % 90 etkili bir koronavirüs aşısının duyurusu ve ardından talep artışı gelmesi son derece olumlu bir süreç” diyen Sanz, şöyle devam etti:

“Bakış açısı değişiyor ama sektörün çok temkinli olması ve çalışması gerekiyor. Aşının gerçekleşmesi, dağıtılması ve salgının nihayet ortadan kaldırılmasını bekleyemez. Bugün, yarın ve yarından sonraki gün turist akışları oluşturmalıyız ve bunun için hareketlilikte kısıtlamaların olduğu, bazı ana pazarlarımızda epidemiyolojik oranların çok yüksek olduğu ve bizim akışlar oluşturmaya çalışmak zorunda.

Yeniden etkinleştirme bir numaralı hedeftir ve bugün içinde bulunduğumuz koşullarda, bugün ve yarının ve geçmişte seyahat etme niyetinde olan tüm turistleri çekmeye çalışmalıyız. Bu, karantina veya seyahat yasağı yerine testin uygulanması için önlemleri ve kısıtlamaları dengelemeye çalışılarak elde edilir.”

Bir yanıt yazın