Rakipler, İngiltere’de Güvenli Seyahat Listesine yeniden girdi

Girit’in ardından Mykonos da karantinadan kurtuldu

İspanya’nın Kanarya Adaları, İngiltere’nin “seyahat koridoru” listesine eklenirken, bu kez de Yunanistan’ın Mykonos’u da listesine eklendi. Geçen hafta ülkenin Girit’i karantina listesinden çıkardığı duyurulmuştu. Böylece Yunanistan anakarasının tamamı ve tüm Yunan adaları artık gerekli olmayan tüm uluslararası seyahatlere karşı İngiltere’nin tavsiyelerinden muaf oldu. Türkiye’nin durumunda bir değişme olacak mı?

Yunanistan’daki Mykonos adası Perşembe günü İngiltere’nin “seyahat koridoru” listesine eklendi, bu da 25 Ekim pazar günü Yunan adasından gelen yolcuların artık izole edilmesine gerek kalmayacağı anlamına geliyor.

İspanya’nın Kanarya Adaları, İngiltere’nin “seyahat koridoru” listesine eklenirken, Yunanistan’ın Mykonos’u da geçen hafta listeye giren Girit ile birlikte Yunanistan anakarasının tamamını ve tüm Yunan adalarını, uluslararası seyahat uyarıları konumundan çıkarmış oldu.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı bu kararla; Yunanistan anakarasından veya Yunan adalarından İngiltere’ye dönüyorsanız, dönüşünüzde kendi kendinizi tecrit etmenize gerek yok” demş oldu.

İspanya’nın Kanarya Adaları, Maldivler ve Danimarka da İngiltere’nin seyahat koridoru listesine eklendi. Bo bölge ve ülkelerden İngiltere’ye dönen gezginler, artık kendilerini izole etmek zorunda olmayacak.

Öye yadan Almanya’nın da bu Cumartesi günü Kanarya Adaları’na seyahat kısıtlamalarını kaldıracağı biliniyor. İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto, “Kanarya Adaları’nın Birleşik Krallık’ın” güvenli koridorlarına “girişi harika bir haber ve Adalara turizm sezonlarına daha iyi umutlarla başlama fırsatı veriyor. İspanya ve Kanarya Adaları hükümetleri, konseyler, turistik belediyeler ve Kanarya’daki sosyal temsilcilerle birlikte, Kanarya Adaları’nın güvenli bir destinasyon, meyve vermeye başlayan bir iş olarak imajını güçlendirmek için son aylarda yoğun bir şekilde çalıştılar”dedi.

Türkiye için hala; “ülkedeki COVID-19 risklerinin mevcut değerlendirmesine dayanarak, Türkiye’ye gerekli olmayan tüm seyahatlere karşı tavsiyede bulunuyor.”ifadesi yer almaktadır.

Yunanistan AB’nin Covid desteğini kazandı

Avrupa Komisyon, Yunanistan’ın 450 milyon Avro’luk  Covid-19 Destek Programını onayladı

Koronavirüs salgınından etkilenen turizm işletmeleri, Avrupa Komisyonu’nun bu hafta Yunan planını onaylamasının ardından 450 milyon avroluk destek fonundan yararlanabilecek.

Yardım fonları turizm işletmelerinin yanı sıra ulaşım, inşaat ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren ve Covid-19 kısıtlayıcı önlemlerinden etkilenen şirketlere de aktarılacak.

Devlet Yardımları Geçici Çerçevesi kapsamında onaylanan, sübvansiyonlu kredi olarak tahsis edilecek yardım, yararlanıcıların Covid-19 sırasında ve sonrasında likidite ihtiyaçlarını gidermelerine ve faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın