Rusya’da Rosturizm, turizm KDV’sinin % 7’ye düşürülmesini istedi

Rusya’da turizmciler ne istiyor?

Rostourism’in turizm projeleri ve turizm güvenliği departmanı başkanı Elena Lysenkova “Pandemide otelleri desteklemek” konulu online toplantıda, otel ve restoran işletmeleri için KDV’nin % 7’ye düşürmesi gerektiğini söyledi.

Böyle bir düzenlemenin sadece otel sektörü için değil, pandemiden etkilenen tüm HORECA kuruluşları için gerekli olduğunu ve devlete bir başvuru yapıldığını belirten Lysenkova, bunun için mali bir gerekçeler de sunduklarını vurguladı.

Rusya turizmi ne durumda?

Lysenkova, Rosturizm’in oteller ve restoranlar için aynı KDV indiriminden yana olduğunu söylerken, ilkbaharda sağlanan ertelemelerden sonra, vergi ve kredileri iade etmeleri gereken sektörün zorda olduğunu vurgulayarak, ” Şu anda kış sezonundayız, pandeminin ikinci aşamasındayız, nakit iadesi hesaba katıldığında bile kimse somut bir satış hacmine sahip olamayacak. İnsanlar sadece seyahat etmekten korkuyor”dedi.

Sektör Rosturizm’i destekliyor mu?

Turizm alanındaki kamu dernekleri temsilcileri, Rostourism inisiyatifini tam olarak destekledi.

Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP) ve Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST), temsilcileri yaptıkları açıklamada, 5 yıldır oteller için KDV’yi en az yarı yarıya düşürmeyi teklif ediliyordu. bu nedenle Rostourism’in önerisini desteklemek gerekir, şeklindeki görüşler açıklandı.

Rusya’da KDV hangi seviyede?

Geçen yıl Rusya’da KDV; % 18’den % 20’ye çıkmış, ayrıca oteller online satış sitelerine komisyon üzerinden KDV ödemek zorunda kalmıştı.

Maliye Bakanlığı tarafından teklif edilen % 3 otel vergisi de dahil edilirse, turizmde verginin % 24 olduğuna işaret ediliyor.


Rusya’daki otellerin, yüksek kredi maliyetleri ve daha kısa bir turizm sezonuna sahip olmaları nedeniyle, Avrupa’dakinden daha zor koşullarda faaliyet gösterdiğini belirten uzmanlar, KDV indiriminin gerekli olduğuna işret ediyorlar.

Bir yanıt yazın