RUSYA’DAN MISIR’A HAFTADA 60 UÇUŞ

Mısır’ın Moskova Büyükelçisi Ehab Nasr, Cuma gününden itibaren Rusya’dan Hurgada ve Şarm El-Şeyh’e 30’ar sefer olmak üzere toplam 60 sefer başlatılacağını duyurdu.

Mısır’ın Rusya’da durumu ne?

Nasr yaptığı açıklamada, “Mısır’da, Rus turistlerin sakinleri, girişimciler ve ticaret için çok önemli olan Hurgada ve Şarm El-Şeyh’e dönüşünü sıcak bir şekilde karşılıyoruz.” Dedi.

“Bir sonraki aşamaya hazırlanıyoruz. 27 Ağustos itibariyle Moskova’dan Şarm El-Şeyh’e 30 uçuş ve Hurgada’ya 30 uçuş daha olacak ”dedi.

Büyükelçi Nasr, iki ülke arasındaki düzenli uçuşların yeniden başlamasının Kahire ile Moskova arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Turizm yeni iş fırsatları yarattığından, bu hareketin her iki ülkenin ekonomisine yönelik önemini vurguladı.

İki ülke arasındaki hava trafiğinin günlük olacağına dair güvence verdi.

2015’den sonra ilkler yaşanıyor

Hurgada ve Şarm El-Şeyh uluslararası havaalanları, 2015 yılında bir Rus uçağının düşmesinden bu yana altı yıldan uzun bir süre sonra Moskova’dan ilk doğrudan Rus uçuşlarını aldı.

Ağustos ayının başlarında Pazartesi günü Şarm El-Şeyh’e ilk uçuşla gelen turistler, Güney Sina Valisi General Khaled Fouda ve Rusya Büyükelçisi Borisenko tarafından karşılandı.

Rusya’nın Şarm El-Şeyh’ten St. Petersburg’a sefer yapan Kogalymavia havayoluna ait bir yolcu uçağının Sina Yarımadası üzerinde infilak etmesi ve gemideki 217 yolcu ve yedi mürettebatın tamamının ölmesi üzerine Kasım 2015’te Rusya ile Mısır arasındaki uçuşlar tamamen askıya alınmıştı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), olayı terör saldırısı olarak nitelendirdi.

Yasak ne zaman kalktı?

Ocak 2018’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kahire’ye düzenli uçuşların yeniden başlatılması için bir yürütme emri imzaladı, ancak Mısır tatil beldelerine charter uçuşları askıya alındı.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Mısır, yolcu ve bagaj kontrol sistemini önemli ölçüde geliştirdi ve havaalanı altyapısını büyük ölçüde geliştirdi.

8 Temmuz’da Putin, 2015 yılında imzalanan ve Mısır’ın Rus havayolları tarafından işletilen tatil yerlerine uçuşları yasaklayan emri iptal etti.

Bir yanıt yazın