RUSYA’DAN SINIRLI CHARTER İZNİ: MISIR GÜN SAYIYOR

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Rosaviatsia, Rusya’daki havayollarına yurtdışı charter uçuş izni verildiğini açıkladı. Yurtdışı uçuş izni verdiği yerler arasında İstanbul ve Antalya’da var. Öte yandan Mısır’la anlaşıldı, uçuşlar yakın zamanda.

Rusya’dan Türkiye’ye charter uçuşlarına ve tur satışlarına 1 Haziran’dan itibaren izin verilip verilmeyeceği bekleniyor.

Bu arada Rus turistleri yaz sezonundan alternatif destinasyonlara taşıyacak charterlar için 500 kadar sefer için uçuş izni çıktı.

Böylece, Rusya’nın Karadeniz destinasyonlarının artan talebi karşılayamadığı, Türkiye ile ilgili kararın masada olduğu günlerde, Rus turistlere yeni kapılar açmış oldu.

Yeni karara göre düzenli uçuş yapılacak destinasyonlar arasında en çok uçuş izni alan ülkeler Bulgaristan, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

Uçuş izinlerinin yarısından fazlası Aeroflot ve yan kuruluşu Rossiya’ya verildi. Geri kalan uçuşlar ise charter seferleriyle bilinen Ural Airlines, Nordwind, Pegas Fly ve S7 tarafından paylaşıldı.

Rosaviatsia’nın yurtdışı uçuş izni verdiği yerler arasında İstanbul ve Antalya’da var.

PEGAS Fly, Ural Airlines, Pobeda, Red Wings, S7 Airlines AZUR ve Utair’e çoğunluğu İstanbul, az sayıdaki kısmı Antalya olmak üzere uçuş izni çıktı.

Rus Tur Operatörleri Birliği(ATOR)’un yorumuna göre Rusya’dan Türkiye’ye uçuşlar 1 Haziran’a kadar kısıtlandığı için uçuş izinlerinin 1 Haziran’dan daha ileriki tarihlerde kullanılabilecek.

Verilen izinle, Ural Havayolları, 15 Rus havalimanından (Tümen, Soçi, Saratov, Perm, Orenburg, Omsk, Novosibirsk, Mineralnıye Vody, Krasnoyarsk, Irkutsk, Kaliningrad, Zhukovsky, Astrahan, Barnaul ve Belgorod) Burgaz’a uçacak.

S7 Havayolları da, yedi şehirden (Kaluga, Volgograd, Voronej, Kazan, Krasnodar, Nijny Novgorod, Ufa ve Samara) Burgaz’a uçma hakkını aldı. Ayrıca Nordwind Havayolları’na Kaliningrad ve Kaluga’dan Varna ve Burgaz’a uçuş izni verildi.

Ayrıca Yunanistan’a yapılacak uçuşlar için de çok sayıda izin verildi. Buna göre Ural Havayolları, Rodos havaalanına 11 şehirden (Tümen, Samara, Kaluga, Kazan, Volgograd, Rostov-on-Don, Omsk, Nijny Novgorod, Krasnodar, Moskova (Zhukovsky), Astrahan) uçuş izni aldı. Şirket ayrıca Moskova yakınlarındaki Zhukovsky’den Girit ve Selanik’e, ayrıca Rostov-on-Don’dan Girit’e uçuş yapabilecek.

S7 havayolu, Krasnodar, Nijny Novgorod, Volgograd ve Rostov-on-Don’dan Girit’e; Ufa, Samara, Volgograd ve Kazan’dan Selanik’e uçuş yapabilecek.

Çok sayıda uçuş izin verilen bir diğer destinasyon da Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Rossiya Havayolları Soçi, Krasnodar, Novosibirsk, Voronej, Volgograd, Belgorod ve Barnaul’dan Sharjah’a; Perm, Novosibirsk, Tümen, Sochi, Orenburg, Nijny Novgorod, Yekaterinburg, Voronej, Volgograd ve Belgorod’dan Dubai’ye uçma hakkını aldı.

Ural Havayolları Ras al-Khaimah’a Moskova (Zhukovsky), Kazan, Omsk, Samara, Yekaterinburg, Rostov-on-Don ve Nijny Novgorod’dan uçabilecek.(Turkrus)

Mısır’ın durumu ne?

Rusya ile Mısır arasındaki uçuşların yeniden başlaması epidemiyolojik duruma bağlıdır.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernyshenko Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, Rusya ile Mısır tatil köyleri arasındaki uçuşların yeniden başlamasının epidemiyolojik duruma bağlı olduğunu söyledi.

23 Nisan’da Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Rady, Rusya ve Mısır cumhurbaşkanları Vladimir Putin ve Abdül Fettah el-Sisi arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından, Hurghada ve Sharm el dahil iki ülkenin havalimanları arasındaki uçuşları tam olarak özetlemeyi kabul ettiklerini söyledi.

Kremlin, Mısır tatil beldeleri de dahil olmak üzere Rusya ile Mısır arasındaki uçuşların tamamen yeniden başlaması için anlaşmayı doğruladı.

Mısır ile Rusya arasındaki uçuşlara Eylül 2020’nin başlarında yeniden başlandı. 1 Nisan’dan itibaren Rus vatandaşları Mısır’a yalnızca Moskova ve St. Petersburg’dan değil, bölgesel havalimanlarından da uçabiliyor. Şu anda Kahire’ye düzenli uçuşlar haftada beş kez gerçekleştirilmektedir.

Bir yanıt yazın