Sahte PCR testleri hangi ülkede ortaya çıktı?

Turizm destinasyonlarının çok önemsediği PCR test sonuçlarının sahtesi, çok bilindik bir destinasyonda gündeme oturdu.

Sahte test sonuçlarının raporlanmasının ardından harekete geçen Mısır hükümeti; Hurghada Havaalanı için daha katı giriş koşulları getirdi.

Sahte PCR test sonuçlarıyla ilgili şikayetleri takiben, Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, Hurghada Uluslararası Havaalanı üzerinden ülkeye giriş yapan yolcular için PCR testlerine ilişkin yeni gereksinimleri benimsedi.

Mısır hangi önlemleri alıyor?

Havalimanındaki kaynaklar, havalimanının virüsten etkilenen ülkelerden gelen turistlerin taşıdığı koronavirüs testlerinin “sahte sonuçlarıyla” ilgili bir takım şikayetler almasının ardından önlmleri sıkılaştırıyor.

Bunlara göre;
Yeni önlemler havalimanının Karantina Dairesi aracılığıyla uygulanacak.

Bölüme göre, test sonuçları İngilizce yazılmış bir basılı kopya olmalı ve test tarih ve saatinden itibaren 72 saati geçmemelidir. Ek olarak, laboratuvar doktorundan İngilizce olarak bir damga ve imzanın yanı sıra bir filigran veya uluslararası barkod bulunmalıdır.

Sonuçların basılı bir kopyası yerine laboratuvardan sonuçları ve yolcunun bilgilerini içeren resmi bir e-posta kabul edilebilir.

Bakanlık, el yazısıyla yazılmış hiçbir raporun kabul edilmeyeceği konusunda uyardı.

Yakalanırsa ne olacak?

Yolcular yukarıda belirtilen kuralları karşılayan sonuçları getiremezlerse, varışta ve masrafları kendilerine ait olmak üzere bir koronavirüs testine tabi tutulacaklar.

1 Eylül itibariyle, Mısır’a girmek isteyen tüm yerli ve yabancı yolcular, varıştan sonraki 72 saat içinde alınmış negatif bir PCR testi sunuyordu.

Yolcular, Hurghada, Sharm el-Sheikh, Marsa Alam ve Taba havalimanlarına varışta 30 Dolar karşılığında PCR testlerine girebiliyor.

Bir yanıt yazın