SHEREMETYEVO, BİBLİO-GLOBUS’U SATIN ALMAYI PLANLIYOR

Havalimanı ve operatörlük

RBC gazetesine göre, MASH’a yakın bir kaynak JSC Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı (MASH), Biblio-Globus’ta kontrol hissesi almayı planlıyor. Biblio-Globus Rusya’dan Türkiye’ye en çok turist getiren ve çok sayıda partnerle çalışan durumda.

MASH Halkla İlişkiler Direktörü Anna Zakharenkova, Interfax’a, havalimanının Biblio-Globus’un ana tüzel kişiliği olan Turoperator BG LLC’nin %75’ini satın almak için bir niyet anlaşması imzaladığını söyledi.

Zakharenkova’ya göre işlemin tamamlanmasının Eylül 2021’in sonunda yapılması planlanıyor.

Plan ne?

Verilere göre Touroperator BG LLC’nin %100’ü Rus vatandaşı Yulia Tugolukova’ya aitti. 1994 yılında kocası Alexander Tugolukov ile birlikte iç turizmin en büyük operatörü olan Biblio-Globus grubunu kurdu.
Tugolukova’nın şirketin yönetim kurulu başkanlığına devam edeceğini söylerken bir federal yetkili, Tugolukov ailesi tamamen iflas etmeyecek, azınlık hissesi olacak.

Zakharenkova, Tour Operator BG’nin %75’inin satın alınmasının turist yolcu trafiğini çekmek ve artırmak için koşullar yaratarak Sheremetyevo Grubu’nun stratejik hedeflerine ulaşmada önemli bir adım olduğunu söyledi.

Sheremetyevo, Rusya Federasyonu’nun en büyük havalimanıdır. MASH JSC, Sheremetyevo Holding LLC (%66.06) tarafından kontrol edilmektedir: bu şirket, %65.22’sinin Alexander Ponomarenko ve Alexander Skorobogatko ailelerinin çıkarları doğrultusunda hareket eden güvene ait olduğu Kıbrıslı TPS Avia Holding’e aittir, %34.78 – Arkady’den Rotenberg. Rosimushchestvo, havalimanının %30,46’sına, %2,43’ü – Aeroflot’tan, %1,05’ine – MASH yönetiminden sahiptir.

Bir yanıt yazın