ACCORHOTELIBIS
Accommodation chain Accor, which started to reorganize its business division, aimed to improve operational and financial performance

THE LATEST SITUATION IN THE CHAIN: ACCOR RE-ORGANIZE THE BUSINESS

Accommodation chain Accor, which started to reorganize its business division, aimed to improve operational and financial performance. Accordingly, to accelerate growth, Sébastien Bazin’s term of office will be extended and each business line will have a different growth strategy.

Accor split its business division into two units

Accor hotel group, which has focused on a brand portfolio covering all tourism segments, will make a change in its organizational structure as of October 1st. Two specific business lines will be established in the group: budget, mid-range and premium hotels and luxury and lifestyle hotels. The Economy, Midsize and Premium segment will include 4,816 hotels and 948 properties under construction. Six group brands are here, including Ibis, Novotel, Mercure, Swissôtel, Mövenpick, Pullman. This section will include leadership positions in Europe, Latin America, Asia-Pacific and the Middle East. It will be structured in the focus of four regional centers located in Paris, Sao Paulo, Singapore and Shanghai. The Luxury and Lifestyle division is gathered under four brands: Raffles & Orient Express, Fairmont, Sofitel & MGallery, Ennismore. This section covers 488 hotels and 266 projects in investment worldwide.

İş bölümünü yeniden organize etmeye başlayan konaklama zincir Accor, operasyonel ve finansal performansı iyileştirmeyi amaçladı. Buna göre, büyümeyi hızlandırmak için Sébastien Bazin’in görev süresi uzayacak ve her iş kolu farklı bir büyüme stratejisine sahip olacak. Bugüne kadar tüm turizm segmentlerini kapsayan bir marka portföyü üzerinde duran Accor otel grubu, 1 Ekim’den itibaren organizasyon yapısında bir değişiklik yapacak. Grupta iki özel iş kolu kurulacak: Bütçe, orta sınıf ve premium oteller ile lüks ve yaşam tarzı otelleri. Ekonomi, Orta Ölçekli ve Premium bölümü, 4.816 otel ve yapılamakta olan 948 mülkü kapsayacak. Ibis, Novotel, Mercure, Swissôtel, Mövenpick, Pullman dahil altı grup markası burada. Bu bölümde, Avrupa, Latin Amerika, Asya-Pasifik ve Orta Doğu’daki liderlik pozisyonlarını içerecek. Paris, Sao Paulo, Singapur ve Şanghay’da bulunan dört bölgesel merkez odağında yapılanacak.

Lüks ve Yaşam Tarzı bölümü ise dört markada toplanıyor: Raffles & Orient Express, Fairmont, Sofitel & MGallery, Ennismore. Bu bölüm, dünya çapında 488 oteli ve yatırımıdaki 266 projeyi kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.