TUI DOKUZ AYDA 2.4 MİLYAR AVRO KAYBETTİ

TUI’de zarar ne?

Alman tur operatörü TUI Group, mali yılının 9 ayında 2.4 milyar Avro’ya zarar açıladı.

2021’de operasyonların yeniden başlaması nakit girişlerine 320 milyon nakit akış kakış yaparken Grubun CEO’su Fritz Joussen, “Yaz işinin başlamasına ilişkin rakamlar cesaret verici. Almanya ve kıta Avrupası pazarları büyük talep görüyor” dedi.

Bu dokuz ayda faaliyet zararı (Ebit), bir önceki yıla göre %7.1 daha yüksek 2.046,6 milyon Euro oldu, ancak üçüncü çeyrekte 934,8 milyon Euro’ya atfedilen net zararı, bir önceki yıla göre %36,9 daha düşük (1,481.4 milyon zarar) azalttı).

Bu yaz TUI müşterileri için önde gelen destinasyonlar hangileri?

Grup, Mallorca başta olmak üzere Balear Adaları ile birlikte Yunan adalarının, özellikle Girit ve Rodos’un en popüler destinasyonlar arasında olduğunu belirtti. Gruba göre, yaz tatili talebi, mevcut rezervasyonlardaki daha yüksek oranda tatil paketleri nedeniyle 2019 yazına göre toplam 4,2 milyon rezervasyon ve ortalama %9 fiyat artışı ile artmaya devam ediyor.

TUI’de risk sürüyor mu?

Yatırım bankası Jefferies, Tui için 0,90 Euro fiyat hedefi ile “Düşük Performans” rakamlarına göre sınıflandırmayı bıraktı. Seyahat şirketinin yeni rezervasyonları nakit akışını destekledi, ancak orta vadede likidite riskleri ve uzun vadede bilanço riskleri görmeye devam ediyor, diye yazdı

TUI’nin geleceği ne?


-Turizm grubu Tui, korona virüsünün delta varyantında devam eden sorunlar nedeniyle yeniden kesintiye gitmek zorunda. Borcun kontrolden çıkmaması için bu yaz seyahat teklifi daha da düşürülecek.

-Seyahat pazarı lideri Tui, salgına şimdiden sert tepki verdi ve birçok kesinti yaptı . Şimdi Corona kriziyle kötü bir şekilde sarsılan turizm grubu, aksi takdirde karlı olan yaz sezonunun ortasında borca ​​girmek zorunda ve bunun üzerine tüm öz sermayesini kaybediyor.

-Bu, Hannover merkezli şirketin sunduğu üçüncü çeyrek rakamlarından ortaya çıkıyor. Tui, herhangi bir sorun yaşamadan bir tatilin mümkün olduğu yerlerde kapasiteleri olabildiğince iyi kullanmaya çalışır. Ancak genel olarak grup, seyahat tekliflerini önceden planlandığı gibi yüzde 75’e değil, yüzde 60’a indirecek.

-Şu andaki temel sorun, Büyük Britanya’da beklenen seyahat patlamasının henüz yaz sezonu için gerçekleşmemiş olmasıdır. Londra’daki hükümet, nüfusu korumak için tüm korona önlemlerini yalnızca Temmuz ayında sona erdirdi ve turizm henüz bundan faydalanmadı.

-AB’de genellikle karantina ile birlikte yeni seyahat kısıtlamaları var. ABD’de bile giriş yasağı var. Tui patronu Joussen, Türkiye ve Yunanistan’daki şiddetli orman yangınlarından henüz etkilendiğini görmedi.

-Bununla birlikte, yalnızca son çeyrekteki kayıp 748 milyon Euro’ydu ve dolayısıyla satışlardan daha yüksekti. Bir yıl önce Corona krizinin zirvesinde, işletme kaybı iki kat daha fazlaydı. Tui, Alman devletinden 4,3 milyar avroluk mali yardım aldı.(B24: br.de)

-Tui ve seyahat sektöründeki diğer birçok firma, koronavirüsün etkilerinden çok etkilendi.

Genel merkezi Hannover’de bulunan seyahat firması, Alman hükümetinden bir dizi kurtarma paketi aldı ve milyarlarca euro değerinde kredi aldı.

Brexit nedeniyle, bir İngiliz bankasından aldığı kredi limiti 2022 yazının ötesine uzatılamadı.


Bir yanıt yazın